avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate steff5891

Activitate steff5891

Răspuns la discuția desfiintare post
ideea e ca vroiam sa aflu dak se poate ataca o decizie de desfiintare a unui post, chiar daca nu exista si o decizie de desfacere a contractului individual de munca.
vroiam sa stiu daca mai pot ataca desfiintarea postului meu daca nu e efectiva si serioasa in conditiile in ca am acceptat
in cazul in care este posibil, ati putea sa ma indrumati spre practica in acest sens?
Răspuns la discuția desfiintare post
In contractul colectiv de munca la nivel de ramura se prevede ca "refuzul salariatului de a accepta o modificare a clauzelor referitoare la felul muncii, locul muncii sau la drepturile salariale nu da dreptul celui care angajeaza de a proceda la desfacerea unilaterala a contractului individual de munca pentru acest motiv".
Daca refuz postul de executie oferit se aplica aceasta clauza chiar daca postul meu a fost desfiintat prin organigrama?
in plus, nu mi'ati explicat ce reprezinta acceptarea noului post. reprezinta o acceptare a desfiintarii postului?
Ma puteti indruma intr-o problema.
Postul meu a fost desfiintat si in organigrama a fost introdus un post similar, numai ca noul post are si atributii noi. Pe acest post similar a fost numita o alta persoana.
Mi s-au oferit 2 variante: sa accept un nou post de executie (cel pe care il aveam era de conducere) sau concedierea.
In cazul in care accept noul post, pot sa atac decizia de desfiintare a postului?sau acceptarea postului reprezinta o achiesare tacita la schimbarea din post?
va multumesc