avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate benonia 5

Activitate benonia 5

Discuție abuz in functie
Va rog sa-mi spuneti daca pot depune plangere penala pentru abuz in functie al directoarei a institutiei in care am lucrat.
Sa va spun faptele: institutia a organizat examen pentru reorganizarea institutiei(O MASCARADA DE CONCURS), am trecut proba scrisa, dar in timpul examenului am vazut foarte multe nereguli si am facut contestatie. Doamna director a institutiei si comisia de examinare m-au chemat in sala de sedinta si m-au pus fata in fata cu cei la care am facut referire in contestatie (pe mine si alti 3 colegi care au depus contestatie).Situatia a fost foarte delicata intrucat putea sa iasa un mare scandal.
Va intreb acum: contestatia nu trebuia sa fie confidentiala?
Nu este un abuz din partea directoarei sa ne cheme si sa faca presiuni asupra noastra?
Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc mult.
Sunt functionar public si de la 01.09.2010 am intrat in preaviz. A fost organizat o mascarada de concurs (am probe in acest sens), in urma caruia am fost disponibilizati cca. 70% din angajati. Ne-am hotarat sa dam institutia in judecata atunci cand vom primi decizia de eliberare din functia publica (30.09.2010).
Intrebarea mea este daca ESTE OBLIGATORIU sa sesizam instantanta de contencios administrativ inainte de a apela la instanta. Asa am auzit, cum ca daca nu sesizam instanta de contencios administrativ, pierdem sansa de a ajunge in instanta. Este adevarat?
Va rog cine poate sa-mi raspunda cat mai repede.
Multumesc mult.