avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate vrabie.alina

Activitate vrabie.alina

Răspuns la discuția recurs/apel divort
multumesc din suflet
buna ziua,

oare indraznesc prea mult sa va rog sa ma ajutati cum sa fac apel la o hotarare de divort?
nu stiu cum sa formulez aceasta cerere, fara sa mai platesc un avocat :(

multumesc din suflet...
multumesc din suflet... :D
buna ziua,

va rog mult sa ma ajutati cu o parere: am facut o greseala si vreau sa stiu daca o pot indrepta pana sa fie prea tarziu. luni,13.09.2010, am avut infatisare la tribunal pentru divort, amandoi am fost de acord si s-a pronuntat divortul.
am gresit... cum sa procedam sa nu fie definitiva aceasta decizie? am inteles ca dureaza in jur de 14 zile pana se emite hotararea, apoi avem 30 zile la dispozitie pentru recurs.
dar, exista vreo varianta sa depunem vreo cerere (eu, poate ambii) pentru a anula hotararea de saptamana trecuta?

va multumesc anticipat
sper ca pun intrebarea la "rubrica" potrivita si ca ma veti ajuta cu un raspuns :)

am o prietena cu dubla cetatenie (algeriana si libaneza); are nevoie de viza de fiecare data cand vine in romania. stiti cumva care sunt modalitatile prin care sa obtina drept de rezidenta la noi?
stiu ca se poate prin casatoria cu un roman, dar, inafara de asta, ce variante mai are?
daca achizitioneaza un imobil (pentru ca nu poate cumpara casa cu teren - cetatenii straini nu pot detine pamant din cate stiu eu) o ajuta in vreun fel?

care sunt pasii care trebuiesc parcursi?

va multumesc anticipat
Răspuns la discuția divort si partaj
va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspunsurile dumneavoastra.

nu-mi este greu sa ma mut in apartament cu copilul. dar fostul sot nu are suficient bun simt sa plece si sa astepte sa primeasca ce i se cuvine prin lege.el se muta acolo si nu pleaca pana ce instanta decide altceva. nu-l "deranjeaza" (citez) sa locuiasca cu noi.
va dati seama ca nu vad sensul de a sta in aceeasi casa cu fostul sot, cand am alta alternativa. de aceea va intrebam daca exista vreo varianta sa-l impiedic sa locuiasca acolo pana la definitivarea partajului.este extrem de frustrant sa stii ca un om pentru care nu mai nimic locuieste in casa cumparata de parintii tai, se foloseste de bunurile cumparate de parintii tai etc. ba mai mult, sa mai aduca si "prietene"... :-(

va multumesc pentru rabdare si nu numai.
Răspuns la discuția divort si partaj
va multumesc pentru raspuns.

as avea totusi inca o problema: momentan locuiesc la bunica (cu sotul si copilul, bunica are grija de copil pana vin de la serviciu), apartamentul este nelocuit de aprox 2 ani.
avand in vedere ca divortam, sotul meu vrea sa se mute in apartament.
mai avem un turism dobandit in timpul casatoriei (acetele s-au facut pe numele sotului). sotul meu sustine ca desi e bun comun, poate folosi masina doar el (fiind doar pe numele lui- nici nu stiu daca se pot exista 2 proprietari pe un talon), iar casa fiind pe numele amandorura, el poate sta linistit acolo.
doreste ca eu sa deschid eu procesul de partaj (sa nu plateasca el taxa de 3%) si doar in urma unei decizii judecatoresti pleaca din casa si imparte masina.

as vrea sa va intreb: chiar nu exista nici o varianta ca el sa nu se mute acolo? faptul ca minorul va fi in custodia mea, nu ne confera dreptul de a locui acolo (fara sot) pana ce instanta decide altceva? nu am dreptul (repet, avand si un copil mic in intretinere) sa folosesc masina cand am nevoie?

va multumesc anticipat
buna ziua.
va rog sa ma ajutati cu o parere.sunt casatorita de 6 ani, am un copil de 3 ani si divortez acum.problema mea este ca avem un apartament cumparat de parintii mei pe numele amandorura. in actele de vanzare cumparare exista o clauza in care se specifica clar ca mama mea este procurator de fonduri.
avocatii mei sustin ca-l vom imparti in mod egal, in ciuda clauzei. notarul sustine ca aceasta clauza ar trebui sa ma projeteze pe mine, se considera ca si donatie, ca-l putem actiona in justitie, fara sa facem partaj.
mi-ar fi de mare ajutor o alta parere! chiar nu exista nici o posibilitate sa trecem casa pe numele copilului (repet, este minor)?

si care ar fi cea mai buna metoda de a nu-i da sotului meu nimic, avand in vedere ca nu a contribuit financiar la achtizitionarea casei?

va multumesc...