avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate Carp Mircea

Activitate Carp Mircea

Octombrie 1965 August 2028 62/10
62 ani si 10 luni - 5 ani = 57 ani si 10 luni -conditia de varsta pe care o indepliniti.
Asadar, pensie de limita de varsta in baza prevederilor art.56 din legea 360/2023 dupa 01/09/2024.
Atenție la termenul:
"AU REALIZAT" stagiu de cotizare contrbutiv...
Notiunea de stagiu de cotizare minim si complet contributiv a aparat pentru prima data in legea 360/2023.
Pe d-voastra va intereseaza doar daca somajul intra in stagiul de cotizare complet contributiv.
Legea 360/2023
Art.3
r) stagiu de cotizare contributiv - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
s) stagiu complet de cotizare contributiv - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare în vederea obținerii pensiei pentru limită de vârstă sau, după caz, a pensiei anticipate;
ș) stagiu minim de cotizare contributiv - perioada minimă de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiu de cotizare contributiv pentru a beneficia de pensie pentru limită de vârstă;

De interpretat:
-La punctul r)
Contract de asigurare sociala cu casa locala = stagiu de cotizare contributiv
-La punctele s) si ș) stagiul de mai sus nu mai este stagiu de cotizare contributiv.
-Eu consider ca prevederile celor 3 aliniate sunt pline de "ANOMALII".
Am cerut informatii/lamuriri de la CNPP.
-Rog sa fiu contrazis.
Cereti informatii/lamuriri de la CNPP.
Prin aliniatele de mai sus v-am dovedit ca, si daca se mentioneaza intr-un aliniat ca este stagiu de cotizare contributiv, in alt aliniat nu mai este stagiu de cotizare contributiv.
Da.
In baza prevederilor art.56 din legea 360/2023 daca indepliniti si conditia de varsta.
Adica, varsta standard din anexa 5- 5 ani(femeie).
Da.
Reducerea totala nu poate fi mai mare de 11 Atenție! Trebuie să îndepliniți condiția de stagiu complet contributiv.
Eu personal as astepta sa intre in vigoare legea 360/2023.
Nu sunt inca convins ca daca va deschideti drepturile pe legea 263/2010 la recalcularea de pe legea 260/2023 vi se vor aplica prevederile art.56 din legea 360/2023.
Hotararea va apartine.
In calculele mele am introdus si punctele de stabilitate.
Cred ca la aceasta prevedere legala va referiti.
Legea 360/2023
Art.56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Răspuns la discuția Indice de corectie pensie
Le atrageti atentia pe adresa lor de e-mail sa aplice prevederile Decizie 702/2019 a CCR in dosarul nr........................
In caz contrar le spuneti ca daca nu va lamuresc in mxim 5 zile, veti apela la sprijinul CNPP in baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iulie 1962 Octombrie 2024 62/3 32/9
Anexa 5 spune ca in Octombrie 2024 va trece la limita de varsta.
Nu are ce reducere sa i se mai acorde.