avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate simona_77

Activitate simona_77

Ce as putea sa fac in continuare daca nu am semnat nimic cu noul asigurator ca sa-mi recuperez suma depusa initial. In conditiile de asigurare anexate la contractul de asigurare nu-mi apare ca pot solicita rezilierea daca s-a modificat numele asiguratorului, ci doar daca se modifica ceva in conditiile de asigurare.
Exista vreo lege care sa reglementeze ceea ce spuneti dumneavoastra ca sa o pot invoca in solicitarea de reziliere?

Va multumesc pentru sugestii, dar referitor la faptul ca asiguratorul si-a schimbat numele din AIG in ALICO, eu pot cere rezilierea chiar daca nu-mi apare in clauzele contractuale, pe motiv ca eu nu doresc ca o alta societate sa-mi gestioneze resursele.

Buna ziua,
Am incheiat anul trecut o asigurare cu AIG , in prezent ALICO si as dori sa stiu daca pot rezilia contractul cu recuperarea sumei depuse initial - aproximativ 2600 lei pe motiv de modificare identitate juridica. Am inteles ca si ALICO va fi vanduta anul acesta unui alt asigurator.
Am sunat la dumnealor si mi-au comunicat ca nu pot recupera banii depusi initial, deoarece contractul (incheiat cu AIG) stipula ca daca te retragi mai repede de 3 ani de zile pierzi toata suma depusa pana la acea data.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns (o solutie) cum mi-as putea recupera suma depusa initial.

Va multumesc!