avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate LAZAR GELU

Activitate LAZAR GELU

CALCUL REPREZENTANT BANCPOST
AZI 22 SEPTEMBRIE 2010 AM FOST LA SEDIUL BANCPOST SUCURSALA GORJULUI PENTRU A RIDICA NOUL DESFASURATOR DUPA APLICAREA OUG 50.FATA DE VECHIUL DESFASURATOR NU SA SCHIMBAT NIMIC ACELASI PROCENT DE DOBANDA 14,4 (INDICE+MARJA).INDICELE IN CAZUL MEU ESTE ROBOR AM CREDITLU IN LEI IAR MARJA FIXA MI SA COMUNICAT CA SA CALCULAT SCAZAND DIN VECHEA DOBANDA CURENTA INDICELE ROBOR (MARJA=VECHIUL PROCENT DOBANDA CURENTA -ROBOR).MARJA FIXA IN CONTRACTELE SEMNATE CU PANPOST IN CAZUL MEU ERA O.CONFORM OUG 50 ESTE LEGAL CEEA CE AU FACUT.MENTIONEZ CA PE 16 09 2010.AM DEPUS O SESIZARE CU PRIVIRE LA MARJA FIXA ACUM ASTEPTAND RASPUNSUL DE LA BIROUL CENTRAL DE CREDITE BANCPOST.ESTE LEGAL COMISIONUL DE ADMINISTRARE CONT CURENT TRECUT DE REPREZENTANTUL BANCI CU PIXUL PE DESFASURATOR.
INERPRETAREA ORDONATEI PRIVIND MARJA FIXA
Buna ziua am contactat in 2005 un credit ipotecar in lei de la banc post ,la inceput dobanda era fixa pe primele 12 luni de 7,9%pe an apoi a trecut la dobanda variabila(nivelul dobanzi variabile este egal cu indicele de referinta al bancii pentru creditul ipotecar acordat in ron plus o marja de 0 puncte procentuale)dobanda binenteles in acesti ani a fluctuat crescand rata cu aproximativ 80% de la 450lei la 720lei.am fost la banca pentru a fi instiintat de actul aditional aferent creditului si am constatat ca marja fixa este de 7,56% pe an,intreband oficiali banci mi-au dat un raspuns evaziv spunand ca aceasta marja este generata de sistem .cerand informati despre calculu dobanzi efective anuale care a ajuns la valoarea de 15,38 nu au vrut sa imi transmita toti coeficienti care insumati aduc la aceasta suma.Mi sa propus sa fac o sesizare catre biroul central de credite la banc post sa imi spun nemultumirile si sa astept ca ma suna ei.In sesizare am specificat ca nu sunt deacord cu aplicarea ordonantei.As dori sa stiu daca am actionat bine si acre sunt pasi care trebuiesc urmati.Va multumesc.