avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate mariana1955

Activitate mariana1955

Răspuns la discuția Pensionare cu grupa I
Multumesc frumos.
Va rog frumos pentru un sfat privind iesirea la pensie a unei persoane cu grupa I de munca. Este vorba de un barbat nascut la data de 9 octombrie 1957 care a lucrat 28 ani din care 11 ani si 6 luni in grupa I de munca pentru care exista adeverinta. Cand ar putea iesi la pensie anticipat ? Dar la limita de varsta? Multumesc.
Este minunat cand poti discuta cu cineva pe aceasta tema, va multumesc pentru detalii. Da, ei nu au retinut acest procent si imi este teama ca in 2014 (anul urmator prestarii serviciului) sa fiu taxata pentru suma respectiva cu o impunere....Nefiind intr-o relatie dependenta (nu sunt angajata la ei) discutiile privind retinerea CAS la sursa pe contract/conventie de prestari servicii/civila sunt contradictorii.Mai detine informatii cineva??? Multumesc
Inteleg ca prin activitate dependenta inseamna incheierea unui contract de munca. In cazul meu nu a fost incheiat nici un alt contract de munca, nu sunt nici PFA insa a fost o activitate ocazionala, limitata in timp. Exista obligatia retinerii CAS (la aceasta conventie) daca voi fi depistata cu Declaratia 200 ca am realizat si alte venituri decat cele la care s-a calculat contributia fixa de 24o lei? Multumesc frumos.
Sunt economista si am realizat o activitate de consultanta la o firma incheind o conventie civila. Retinerile au fost: impozit 16% si CASS(sanatate) de 5,5% . Nu sunt nici angajata pe baza de CIM si nici pensionara (am 54 ani) insa am separat un contract cu Casa de Pensii pentru plata contributiei la nivelul sumei de 240 lei (cea la salariu minim). Intrebarea mea este: trebuia retinuta si suma pentru CAS (pensie) la aceasta conventie? Daca nu se retine la sursa voi plati cumva in anul urmator la intocmirea Declaratiei 200 sau se considera valabil contractul pe care il am individual cu Casa de pensii? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția Conditii pensionare
Multumesc mult de tot pentru raspuns. Toate urarile de bine .
Va intreb conditiile in care se poate pensiona un barbat, data nasterii este 25.09.1949
Vechimea in munca este de 40 de ani si 9 luni fara armata si facultate, din care 5 ani si 6 luni Grupa a II-a de munca. Sub 6 ani se considera procent sau nu de reducere?

Si a doua intrebare este sub ce forma se poate continua o activitate in cazul unei pensionari anticipate, adica poate sa-si faca o Intreprindere individuala sau un PFA au sa fie angajat cu 1/2 norma intr-o parte?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Multumesc frumos, in contract scrie ca trebuie platita suma . Probabil ca trebuie sa anunt incetarea contractului urmand sa fac alt contract dupa ce inceteaza angajarea, nu-i asa?
Am incheiat in urma cu un an un contract cu Casa de Pensii pentru a plati lunar la casierie suma de 234 lei calculata la nivelul salariului minim pe economie, nefiind angajata la acea vreme. Acum am incheiat un contract individual de munca pe perioada determinata pana in decembrie 2012. Vreau sa va intreb daca trebuie sa mai achit lunar si acea suma, pe langa retinerile ce se vor face din salariul oferit de angajator.
Trebuie sa anunt undeva? Va multumesc anticipat.
In urma unui proces impotriva AMOFM Buc. privind recalcularea ajutorului de somaj acordat, s-a solicitat de catre instanta un certificat de stagiu pentru anul 2010. La dosarul cauzei exista adeverinta eliberata de compania unde a fost locul de munca insa instanta a solicitat acest certificat.Puteti sa-mi spuneti modalitatea si locul unde pot solicita acest certificat? Multumesc