Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiei la fondul CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiei la fondul CAS

Am incheiat in urma cu un an un contract cu Casa de Pensii pentru a plati lunar la casierie suma de 234 lei calculata la nivelul salariului minim pe economie, nefiind angajata la acea vreme. Acum am incheiat un contract individual de munca pe perioada determinata pana in decembrie 2012. Vreau sa va intreb daca trebuie sa mai achit lunar si acea suma, pe langa retinerile ce se vor face din salariul oferit de angajator.
Trebuie sa anunt undeva? Va multumesc anticipat.
1. - Puteti sa platiti in continuare daca aveti posibilitati financiare.
- Nu va ajuta la stagiul de cotizare dar va ajuta la majorarea punctului de pensie.

2. Va uitati in contractul de asigurare incheiat cu Casa de Pensii si vedeti care sunt posibilitatile de incetare a lui.

3. Daca nu mai doriti sa platiti in baza acestui contract mergeti la Casa de Pensii si solicitati incetarea lui.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos, in contract scrie ca trebuie platita suma . Probabil ca trebuie sa anunt incetarea contractului urmand sa fac alt contract dupa ce inceteaza angajarea, nu-i asa?
Da, mergeti si faceti cerere de incetare a contractului de asigurare sociala si cand va fi cazul faceti un alt contract.