avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate eugenionitza

Activitate eugenionitza

Buna ziua
sunt angajat la o firma de 3 ani de zile cu contract de munca si prin aceasta firma am luat o masina in leasing ( leasing pe 5 ani)
Eu vreau sa plec de la aceasta firma si vreau sa mi iau masina prin concesiune de leasing pe numele meu si sa o achit in max 5 zile (in urma discutiilor avute de mine cu cei de la leasing )
Detalii referitoare la achizitionarea masinei prin acesta firma :
- am platit avansul la masina la firma de leasing numerar din bani proprii (declarand pe priporia raspundere de unde provin bani -politica banci )
- intelegerea intre mine si firma a fost ca in loc sa mi dea salariul sa mi plateasca rata la masina ( in acest timp eu nu am incasat niciun ban de la angajator nici pe card,numerar sau sa mi fi eliberat fluturas ..practic nimic doveditor ca s a efectuat plata salariului si nici declaratia de venit nu am primit)
- eu am platit timp de 1 an de zile rata la masina din bani propri
- la toate chitantele pe care le am sunt mentionate numele meu ca depunator in contul firmei de leasing
- valoarea masini = salariul meu pe 3 ani + avansul platit + ratele platite timp de 1 an

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat si ce ar trebui sa fac in cazul in care firma la care lucrez nu vrea sa mi cedeze/dea masina prin cesiune repet valoarea masini este egala cu suma de bani pe care ar trebui sa o primesc ca salariu timp de 3 ani
va multumesc
cu stima
Eugen I.
eugenionitza@yahoo.com