avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate aaddii

Activitate aaddii

Ok! Institui privilegiul imobiliar. Dar eu vreau recuperarea sumelor. Nu ma multumeste raspunsul domnului Popa: Daca exista mostenitori ... Am zis ca exista mostenitori! Ce fac? Astept ani de zile pana apar mostenitorii? Nu se prescriu sumele chiar si cu privilegiul instituit?
Buna ziua!
Sunt administrator al unei asociații de proprietari. La unul dintre apartamente proprietarul a decedat, apartamentul este nelocuit, iar urmașii proprietarului nu se cunosc. Moștenitori există! Pentru a evita prescrierea sumelor restante cum trebuie sa procedez?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Buna ziua!
Am vazut ca ati acordat raspuns unei intrebari asemanatoare, numai ca persoana care intreba lucra in alt domeniu.
Eu sunt invatatoare. In luna mai a anului scolar 2013-2014 am intrat in concediul de maternitate (126 de zile), apoi in cel de crestere a copilului.
Copilul meu s-a nascut in 19 iunie 2014.
In anul scolar 2013-2014 nu am beneficiat de nicio zi de concediu.
Zilele de concediu din anul scolar trecut (2013-2014) trebuia sa imi fie platite?
Daca nu, ar putea sa imi fie acordate in luna august 2015 (Intentionez sa imi reiau activitatea de la 1 august 2015, inainte de implinirea a 2 ani de catre copilul meu.)? La cate zile am dreptul, in acest caz?

Multumesc anticipat!
Ok. Dar probabil in alte cazuri exista niste contracte intre diverse firme si, atunci cand e cazul, un executor poate lua banii de la tertul poprit. Pt ca are un contract de care se poate lega. Am inteles asta! Dar aici, la o asociatie, proprietarii care fac parte din ea nu au niciun contract semnat cu asociatia. Unii s-au mutat, altii sunt noi, e doar o lista cu numele lor la avizier.
Spuneti ca e corect! Dar este si legal? E vorba de penalizari. Si de ce doar 20 proprietari si nu 66, cati sunt toti?
Sentinta este pe numele asociatiei, nu al proprietarilor. Am citit art 782, alin1, si art 780, alin 1 din Codul de Proc Civ. si se pare ca este posibila o poprire unui tert, dar eu nu am studii juridice.
Buna ziua!
Sunt administrator la o asociatie de proprietari, care a fost data in judecata de catre CET nu pentru energia termica, ci pt penalizarile acumulate. Exista o sentinta judecatoreasca care spune ca asociatia are de plata 8700 lei . Suma nu o contest, e reala, datorita intarzierilor cu care platesc proprietarii. Ulterior sentintei, 20 de proprietari au primit o instiintare de poprire, pe numele fiecaruia, din partea unui executor judecatoresc. Fiecare a primit aceeasi hartie (doar numele era schimbat) in care se specifica faptul ca va fi supus popririi. Culmea este ca multi dintre acestia nu au datorii, sunt buni platnici, si nu eu am dat numele proprietarilor, probabil au fost luate numele lor de la avizier. In adresa primita si la asociatie scrie asa, citat: va aducem la cunostinta ca in conformitate cu art. 782 C. Proc. Civ. a fost luata masura popririi sumelor de bani datorate de urmatorii terti popriti: x, y, z,...... Unii proprietari au sunat la executor si acesta le-a zis sa se duca la el ca sa plateasca intretinerea, pentru a nu fi popriti.
1) Se poate face poprire cuiva (unei pers. fizice) fara o sentinta data de un judecator?
2) Exista vreo reglementare noua in Codul de procedura civila care ii permite unui executor judecatoresc sa popreasca un tert, o pers. fizica, membra a asociatiei, atunci cand asociatia are o datorie si exista o sentinta civila pe numele asociatiei, nu al persoanei?
3)Este un abuz din partea executorului judecatoresc? Vrea sa pacaleasca oamenii?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Buna ziua!

Detin un certificat digital cu care semnez D112 la o asociatie de proprietari.
Cum pot face sa semnez D112 pt inca o asociatie?
Certificatul pe care deja il am este pe numele meu, dar contine in el si in semnatura cu care semnez si numele primei asociatiei pt care depun acum D112.
Se poate sa semnez si pt o a doua asociatie sau am nevoie de unul nou?

Multumesc!


Răspuns la discuția Conventie civila
pentru functia de administrator tb sa se incheie un contract de munca cu timp partial. Nu conventie civila!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se pot da meditatii legale pentru elevi, ca pers fizica, nu PFA, cu plata catre stat a impozitelor aferente? Si care sunt aceste impozite?
Multumesc!