avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa concediul pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa concediul pentru crestere copil

Buna ziua!
Am vazut ca ati acordat raspuns unei intrebari asemanatoare, numai ca persoana care intreba lucra in alt domeniu.
Eu sunt invatatoare. In luna mai a anului scolar 2013-2014 am intrat in concediul de maternitate (126 de zile), apoi in cel de crestere a copilului.
Copilul meu s-a nascut in 19 iunie 2014.
In anul scolar 2013-2014 nu am beneficiat de nicio zi de concediu.
Zilele de concediu din anul scolar trecut (2013-2014) trebuia sa imi fie platite?
Daca nu, ar putea sa imi fie acordate in luna august 2015 (Intentionez sa imi reiau activitatea de la 1 august 2015, inainte de implinirea a 2 ani de catre copilul meu.)? La cate zile am dreptul, in acest caz?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:23, 30 Iulie 2015
Zilele de CO din anul scolar 2013/2014 neefectuate nu pot fi compensate in bani decat daca inceteaza raportul de munca, conform art.146 alin.3 C.mun.

Aceste zile trebuiau reprogramate sa fie efectuate dupa revenirea din CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu de odihna neefectuat socaciucosmina socaciucosmina Buna ziua! In anul 2013 am ramas cu 15 zile neefectuate,din 2014 mi se suspenda contractul de munca, as vrea sa imi iau banii pe concediu si nu stiu cum se ... (vezi toată discuția)
Legea 12/2015 narcisa1985 narcisa1985 Buna ziua ! Sunt profesor titular in cadrul unei scoli gimnaziale. Momentan, pana in aprilie 2016, sunt in CIC. In anul scolar 2013-2014, situatia mea ... (vezi toată discuția)
Nu mi-a fost acordat concediu de odihna integral in ultimii ani. in cazul in care se va incheia contractul de munca, pot fi compensat in bani si pentru anii anteriori? ip_catalin ip_catalin Sunt angajat al unei societati comerciale din iulie 2012, iar pana in prezent am avut 6 zile de concediu pe anul 2013, si 5 zile de concediu pe anul 2014. In ... (vezi toată discuția)