Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa concediul pentru crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa concediul pentru crestere copil

Buna ziua!
Am vazut ca ati acordat raspuns unei intrebari asemanatoare, numai ca persoana care intreba lucra in alt domeniu.
Eu sunt invatatoare. In luna mai a anului scolar 2013-2014 am intrat in concediul de maternitate (126 de zile), apoi in cel de crestere a copilului.
Copilul meu s-a nascut in 19 iunie 2014.
In anul scolar 2013-2014 nu am beneficiat de nicio zi de concediu.
Zilele de concediu din anul scolar trecut (2013-2014) trebuia sa imi fie platite?
Daca nu, ar putea sa imi fie acordate in luna august 2015 (Intentionez sa imi reiau activitatea de la 1 august 2015, inainte de implinirea a 2 ani de catre copilul meu.)? La cate zile am dreptul, in acest caz?

Multumesc anticipat!
Zilele de CO din anul scolar 2013/2014 neefectuate nu pot fi compensate in bani decat daca inceteaza raportul de munca, conform art.146 alin.3 C.mun.

Aceste zile trebuiau reprogramate sa fie efectuate dupa revenirea din CCC.