avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate smith123

Activitate smith123

Buna ziua,
Inchiriez unei firme un spatiu, in care isi face si sediu social, insa la rezilierea contractului (indiferent de motivul rezilierii, bineinteles conform contractului) vreau sa ma asigur, sau ma rog sa sper ca, chiriasul isi va radia sau muta sediul din spatiul meu...
As vrea sa pun o clauza in contract...

"La momentul rezilierii contractului, prin oricare clauza de la art. 11 Locatarul se obliga, ca in termen de 10 zile, sa radieze sau sa schimbe sediul social/punctul de lucru, de la adresa spatiului, in caz contrar, Locatorul va cere instantei ca societatea sa intre automat in dizolvare in conformitate cu art. 237 alin. 1 lit. c din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, precum si o despagubire in cuantum dublu chiriei lunare, pentru timpul de la care s-a reziliat contractul pana la dizolvarea societatii, sau radierea sediului din spatiul inchiriat"

1. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta clauza este legala, poate fi aplicata si sa ma corectati va rog cu formularea acesteia...

2. Procedura pentru dizolvarea unei societati, sau radierea sediului social, care este in instanta si cam cat dureaza ?

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama
Cu imputernicirea e f simplu, insa nu stiu unde s-ar vedea in CVC sau chiar intr-un extras ca nu am platit eu, ci a platit mama...
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama


raluk0207 a scris:

Mai aveti frați?

NU
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama
E destul de complicat cu acel contract de donatie si ma gandesc, ca si pretul pentru acel contract este de luat in seama la o suma considerabila...

Totusi daca judecam logic, ce s-ar putea intampla sau cine m-ar putea trage la raspundere ca am cumparat o casa mamei mele platita din contul meu... ?
(Se poate vedea sursa banilor, nu i-am furat... e totul cat se poate de transparent...)
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama
Dar banii pleaca din contul meu, deci nu stiu cum ar vedea notarul sau alt organ competent ca mama este imputernicita sa faca acel transfer...
Eu ma gandeam tot la varianta care mi-a spus-o notarul sa scrie in contract ceva de genul: “plata pentru imobilul mai sus mentionat se va face din contul ....(contul meu)”
Ideea e ca daca eu vreau sa-i cumpar cuiva (indiferent daca e ruda sau nu) cadou o casa, nu am voie ? Nu prea as crede...

Ce parere aveti ?
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama
Nu stiu daca merge asa..., e imputernicita asupra contului dar banii tot din contul meu pleaca...
Sunt in ceata totala in acest moment...
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama


gi-jane2 a scris:

Puneti-oimputernicit pe mama sipoate face ea plata direct din contul dvs

Imputernicit la contul bancar ?
Răspuns la discuția Cumparare casa pentru mama
Notarul a spus ca poate specifica in CVC ca plata se face din contul xxxx (adica contul meu) si se poate incheia tranzactia direct pe numele mamei, insa nu stiu din punct de vedere al fiscului sau al bancii daca este ok...
Vreau sa-i cumpar un imobil mamei mele, iar acesta va fi pe numele dansei, banii vor fi virati prin banca (fiind o suma mare), banii ii am deja intr-un cont bancar provenind din vanzarea altor imobile de-a lungul timpului..., intrebarea mea este: pot transfera banii (eu ca si fiu) direct din contul meu iar CVC sa se faca direct pe numele mamei ? Sau trebuie sa virez mamei banii intr-un cont si apoi dansa sa faca transferul direct vanzatorului ? (nu stiu insa, cum as putea justifica acel transfer intre mine si mama? Cadou, donatie ? )
Cum ma sfatuiti sa fac astfel incat sa fie cat mai legal si mai corect posibil ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Apartamentare
O speta reala..., am o casa care vreau sa o apartamentez in 3 apartamente, am depus documentatia de apartamentare si mi-a dat referat de respingere cu trimitete la decizia amintita mai sus...
Am mers la urbanism unde mi s-a spus ca adeverinta nu se poate da pt ca nu exista o baza legala pentru aceasta si ca singura solutie ar fi o autorizatie de constructie prin care se modifica destinatia din locuinta in locuinta colectiva..., cu f multe avize cu Pud si multe luni de zile de asteptare, nervi si bani... (dar eu nu construiesc un bloc, nu construiesc nici macar un perete, totul ramane la fel...)
Nu prea este normal ca prin aceasta decizie data de dl. Director OCPI sa nu putem apartamenta o casa...
Cred ca aceasta problema o au foarte multi oameni din tara insa nu se dezbate nicaieri problema sa putem gasi o rezolvare...
Poate cineva ne invata ce am putea face...