avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate mario77tt

Activitate mario77tt

Am un proces cu o societate,pe 22 oct. sa dat solutie cu aminare in decembrie,cu:pentru a se comunica copia actiunii.Ce inseamna acest lucru?In proces societatea cere o suma de bani,eu am depus la dosar niste acte prin care contest suma ceruta.
Am depus dovada ca banii sau returnat la dosarul pe rol,in cazul banilor executati.Dar firma de recuperare se leaga de banii obtinuti pe cale amiabila,fiind acelasi dosar X initial.
Martie 2008,dosar X am cistigat o suma de bani mai multe persoane,fiecare de la o societete.August 2008 unele persoane am obtinut banii prin o cerere pe cale amiabila printre care si eu,altele in acelasi dosar au cerut executor.In octombrie 2008 sau executat banii pentru toate persoanele din dosar.Pentru cei care au luat banii pe cale amiabila,executorul a returnat sumele integral catre societate.In octombrie 2008 societatea cistiga un recurs prin care trebuia sa plateasca mai putin decit am luat prin cererea pe cale amiabila.In octombrie 2011 am fost actionat in instanta pentru banii executati care societatea ia primit integral inapoi de la executor.Proces in viguare cu termen in aprilie anul curent.In ianuarie acum mi-a telefonat o firma de recuperare angajata de societate,sa returnez acea parte de bani care nu mi se cuvenea,cistigata in recurs.Daca nu platesc initiaza poprirea conturilor mele.Firma de recuperare se leaga de procesul in vigoare care este in acelasi dosar din martie 2008,totusi proces pentru suma care societatea a recuperat-o integral, avind legatura si cu suma luata de mine pe cale amiabila fiind acelasi dosar X.Firma de recuperari poate initia poprirea conturilor?
Pina in acest moment nu a existat decit o amenintare telefonica de la aceasta firma de recuperari,dupa mai bine de 3 ani de la recursul cistigat de Sc.
In octombrie 2008 o Societate comerciala a cistigat un recurs in urma caruia cere ca eu sa restitui 3000 ron.Astazi am fost sunat de o firma de executari ,angajata de Societate comerciala ,in care mi sau cerut acesti 3000 ron,daca nu vor initia procedura de poprire a conturilor mele in baza deciziei de recurs din 24 octombrie 2008.Le-am spus ca nu pot sa o faca deoarece conform codului civil,art.2517 si 2525 de la recurs si pina acum au trecut peste 3 ani si deci sa prescris.Pot sa-mi puna poprire pe conturi sau nu?Daca o fac pot contesta prin actiune in justitie aceasta poprire?Daca contest in justitie se anuleaza poprirea pe perioada actiunii in justitie?
Răspuns la discuția Am nevoie de avocat?
Sa inteleg ca este suficienta adeverinta de la executor(stampilata,semnata) care adevereste ca toti banii sau returnat catre petrom,si nu mai am nevoie de alte dovezi,obiectul procesului fiind acea suma calculata integral si returnata total.Prezenta mea acolo si atit?
Răspuns la discuția Am nevoie de avocat?
Situatia e clara ca lumina zilei,dar in ziua de azi tie frica si cu dreptatea dovedita prin acte.Pot sa ma reprezint singur,am voie sa spun ceva in proces?
Am o chemare in instanta civila in ianuarie 2012,sint acuzat de petrom sa dau o suma de bani reclamata ca om luat-o pe cale executorie.Am adeverinta de la executor ca nu am luat nici o suma de bani,mai mult toti banii sau returnat integral catre petrom,scrie clar ca nu am luat nici un ban pe cale executorie.Mai am nevoie de avocat sau este suficienta prezenta mea la proces si acest act pus ca intimpinare la proces?Pot sa ma reprezint singur tinind cont ca lucrurile sint clare,in urma unei discutii cu un avocat petrom,acesta recunoscind ca au gresit,nestind ca au recuperat toti banii inapoi?
Răspuns la discuția returnare suma primita in 2008
Dati-mi si mie va rog ce lege este cu prescrierea la 3 ani.Multumesc.
Răspuns la discuția returnare suma primita in 2008
Hotarirea ca meritam decit 6600 este din septembrie 2008,acum daca sintem in noiembrie 2011,sa prescris sa le mai dau inapoi sau nu diferenta pe care o cere pe cale voluntara mai intii,daca nu vreau asa,prin proces.