avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate alexandroni

Activitate alexandroni

Daca un salariat aflat in preaviz nu vine deloc la serviciu pot sa-l pontez nemotivat ?
Va multumesc.
Discuție platitor tva
Daca o societate este neplatitoare de tva si ajunge la cifra de afaceri cand devine platitor de tva ,pentru stocul de marfa aflat la sfarsitul lunii respective, dupa ce se face inventarul se poate deduce tva-ul din cumparari si cum se procedeaza din punct de vedere contabil ? Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca la infiintarea unei PFA am optat pentru norma de venit iar veniturile obtinute in cursul anului sunt mai mari decat norma de venit ,pentru diferenta se plateste impozit ? Multumesc
Daca cineva poate sa-mi dea un exemplu in legatura cu criteriile de evaluare si performanta al salariatilor asa cum prevede Codul Muncii, de ex.pentru un magazin cu amanuntul, va multumesc
Daca in CIM este prevazuta perioada de proba de 30 zile care este modalitatea de desfacere a contractului de munca ? Se inregistreaza in revisal ? Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensie anticipata partiala daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar ( de peste 29 ani si 6 luni) dar in ultimii 2 ani societatea la care lucrez nu a achitatat contributiile fiind in insolventa sau numai la limita de varsta beneficiez de pensie . Va multumesc anticipat.
Va rog sa-mi spuneti daca salariatii care se afla in somaj tehnic si carora li se plateste taxele daca sunt asigurati la somaj sau nu ?.
Mai am o intrebare ;daca o persoana a lucrat un an in ultimii 2 ani dar cu jumatate de norma beneficiaza de somaj (de la AJOFM)? Daca cineva stie sa-mi raspunda la aceste 2 intrebari ii multumesc.
Discuție ajustare de tva
Va rog, daca cineva ma poate ajuta in urmatoarea situatie :am o firma care este platitoare de tva si a construit o cladire in regie proprie din 2008 dar inca nu s-a receptionat ,iar acum doreste sa inchida firma .Pentru toate cumpararile s-a dedus tva . Am inteles ca se face o ajustarea de tva care se prinde in decont.Va rog sa-mi dati mai multe explicatii pentru ca nu am mai avut asa ceva . Va multumesc
Daca o femeie lucreaza 4 ore /zi beneficiaza de indemnizatie pt cresterea copilului?
Discuție Fond mediu
Pentru o firma care produce sicrie (lemn) iar materia prima o cumpara de la furnizori care este contributia la fondul de mediu ? Va multumesc.