Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat in preaviz

Daca un salariat aflat in preaviz nu vine deloc la serviciu pot sa-l pontez nemotivat ?
Va multumesc.
Un salariat aflat in preaviz,are aceleasi drepturi si obligatii ca ale oricarui alt angajat,deci trebuie sa fie prezent la locul de munca si sa-si indeplineasca atributiile din fisa postului,daca bineinteles nu intervine un motiv obiectiv de a absenta,cum ar fi incapacitatea temporara de munca,dar in acest caz angajatorul trebuia incunostiintat.
Puteti ponta ca nemotivat.
Preavizul inseamna timp normal de lucru, angajatul este obligat sa se prezinte la serviciu.
alexandroni a scris:

Daca un salariat aflat in preaviz nu vine deloc la serviciu pot sa-l pontez nemotivat ?
Va multumesc.

il puteti ponta nemotivat sau ii puteti suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate. De altfel, absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia.