avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate dana13

Activitate dana13

Domnule Administrator, va rog sa nu subestimati utilizatorii site-ului "Avocatnet". Ei nu se vor obisnui in timp cu un lucru prost, asa cum ii indemnati dumneavoastra. Va vor parasi.
Dar nu cred ca va intereseaza prea tare. Sperati ca va vor citi altii. Nu uitati ca cei pe care ii asteptati dumneavoastra sa va fie public, nu prea stiu sa citeasca.
Sfatul meu este sa cautati oameni de calitate care sa refaca site-ul. Nici nu este foarte greu: va uitati cum era si reveniti la forma aceea. Continutul era foarte bun.
Noua versiune de site o laudati doar dumneavoastra si angajatii dumneavoastra. Utilizatorilor nu le place pentru ca este prost gandita si prost conceputa.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Noua versiune m-a dezamagit profund. Sunt utilizator al "Avocatnet" de cand a aparut si pot sa spun ca versiunea initiala era mult mai buna, mai ales ca site-ul s-a cizelat si completat in timp cu rubrici noi atat in forum cat si in categoriile de articole juridice. Pacat ca ati renuntat la ceva bun si folositor, obtinut in timp, cu truda unor oameni priceputi si pasionati de drept.
Acum, noul site este un amestec de cuvinte fara sens.
In forum, categoriile sunt descrise de niste cuvinte complet aiurea.
Iar articolele sunt scrise de persoane cu putina minte, dar cu autosuficienta de atotcunoscatori.
Din pacate acest site a decazut si imi pare sincer rau dupa oamenii care scriau inainte si care aveau curiozitate, istetimea mintii si munceau asiduu. Celor de acum le lipsesc toate acestea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am apasat pe "Anulare" si i-a reactivat cim-ul.
Apoi i-am modificat salariul.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Am transmis o incetare de cim a unui angajat cu data de 19.02.2017, care avea salariul 1250.
Cum pot sa anulez incetarea cim-ului?
Apoi modific salariul la 1450 incepand cu 01.02.2017.
Apoi incetez din nou cim-ul incepand tot cu 19.02.2017.
Răspuns la discuția elev angajat cu cim partial
Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția elev angajat cu cim partial
Multumesc frumos.

Programul de munca evident ca nu se suprapune cu programul orelor de la scoala.

Exista vreo interdictie legala ca, acel elev angajat, sa mai beneficieze de alocatie pana la incheierea anului scolar, in iunie 2016?
Este posibil (exista vreo interdictie legala) ca un elev de liceu, in Romania, in clasa a XII-a, cu varsta de 18 ani sa fie fie si angajat cu cim cu 2 ore/zi? Cim-ul este pe durata nedeterminata, si activitatea din cim a inceput in vacanta, dar acum se desfasoara pe durata cursurilor de la liceu.
Firma angajatoare nu are nici o legatura cu liceul (de formare profesionala, ucenici etc).
Multumesc frumos.
Dar, daca angajatul este in perioada de proba, nu este obligatoriu sa-i inceteze cim prin notificare, fara preaviz si fara explicatii din partea angajatorului, chiar daca se desfiinteaza postul?

Ce prevaleaza: obligatia de a-i da preaviz si decizie sau notificare fara preaviz si explicatii?

Daca primeste doar notificare fara preaviz va mai indeplini conditiile pentru a primi somaj?
Un angajat aflat in perioada de proba, poate fi trimis in somaj, daca i se desfiinteaza postul?

In baza carui articol ii inceteaza cim-ul (art 65 alin 1 sau art 61 lit d)?

Ce acte se intocmesc de catre angajator (mai este necesar preavizul de 20 de zile)?