avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate ionut12345

Activitate ionut12345

problema asta o am si eu, loc intr.un cartier nou iar dezvoltatorul desi sa facut o asociatie nu prea doreste si impiedica prin diverse mijloace preluarea contractelor de utilitatii pe asociatie.
cere insa o suma de bani/usa... fara ch normal, dar nici nu putem verifica daca se platesc mai departe utilitatile...
situatia dureaza de vro 2-3 ani..
Nu va recomanda sa ii mai platiti nici un ban pana nu vine cu facturile si chitantele la zi.. riscatii sa ii dati bani si sa va treziti cu datorii pe n luni la furnizorii pe care va trebui sa le platiiti dvs iar.
Răspuns la discuția Mita cu japca
sau ii spuneti omului sa o lase mai moale si sa se multumesca cu aia 350 lei.
Răspuns la discuția probleme firma recuperare
vb cu ei.. depinde daca cau prins cu ceva venituri sau proprietati ca sa va frece sa platiti tot.. daca nu vor accepta si mai putin dar in nici un caz cat mai aveati la banca...
Răspuns la discuția datorie firma recuperari
noi ti.am spus parerea... nu mai crede prostia cu buletinul, ai semnat 100% pentru cardul ala de cumparaturi si ai dus si adeverinta de salariat.... tu crezi ca aia ii dadeau un card cu 1 leu fara sa fie siguri ca iti pot lua inapoi macar 10 lei.
Daca zici ca alti nu platesc, nu plati nici tu... daca ajunge unu din aia pe care ii cunosti in executare sa vezi cum va platiti toti datoriile instantaneu....

grija mare sa nu fi tu dat exemplu.
mergi la banca care va dat imprumutul, ei au nr de telefon... eventual incearca la alta sucursala daca dai de vro "pitzi". ar trebui sa aiba si ei site pe net..
posibil sa nu mai fi nici la ei, poate au cesionat si ei mai departe... cel mai probabil te cauta dar ti.ai schimbat nr de tel si adresa.
Răspuns la discuția factura telefonie mobila
de prescris poate fi prescrisa, dar tu nu poti fi sigur.
in afata de o plata facuta de tine sunt mai multe modalitati de a intretupe termenul de prescriptie si de al relua.
ar trebui sa te gandesti ca este logic din moment ce asta le e domeniu de activitate ca stiu aceste proceduri (facute ca al noi in romania) si le aplica. nu ar fi prosti sa piarda bani.
Sa astepti este riscant, chiar daca este prescrisa ai au dreptul sa iti ceara in continuare sa le dai bani cu tot cu penalitati...sunt executori (corecti sau nu) care accepta si debite "prescrise" in executare.... pana faci tu toate contestatiile ei ti.au facut probleme si ti.au luat bani, executoru isi ia partea.. tu stai 5 ani in instanta ca au facut ei un abuz..si poate mai si pierzi.. daca te tin nervi sa astepti atat.
Cea mai buna solutie eu zic ca ar fi sa incerci sa vb cu ei si sa platesti mai putin, ei fac diverse reduceri si se multumesc cu mai putin decat sa isi bata capu.. iar tu scapi de un stres. (asta daca sti ca datoria chiar exista si ai facut factura aia)

PS. se lucreaza la firmele alea si contracte de pe conex sau dialog de prin 1997 si scot bani din ele... deci din 2007 e foarte proaspata pentru ei creanta.
Răspuns la discuția Vecinii imi fac sicane
data viitoare sa ii zguditi scara putin, daca e la 4 m in aer trage o sperietura zdravana...
Nu merita, va dati seama ca vecinul are alte frustari si nu stie cum sa si le manifeste.. o planger eii puteti face cu prima ocazie, o sa fie si el chemat la post.. intrebat una alta dar cred ca doriti sa ch bani si timp cu el in instanta + prejudiciul nu cred ca va intereseaza daca este mic.
Incercati sa nu ii mai dati motive si sa il taxati si dvs ca sa nu devina o obijnuita pt el.
Răspuns la discuția furt
nu o sa iti caute nici un procuror telefonul dupa codul imei... impacata cu idee si cu conditiile din camin.
la inceput vi sa recomandat sa faceti plangere la opc... sau pt inselaciune... daca tot credeti minciunile nu va mai laudati.
acum ala daca vede ca va poate duce de nas o sa va duca in continuare. era lesne de inteles dupa ce va mintit a doua oara ca este putin probabil sa mai faceti orele.
daca nu aveti o limuzina f scumpa si taxa este mai mare decat pretul masini cautati o "cunostinta" si apelati la varianta cu bulgari.. nu o sa mai fie mult pana or sa scoata astia o lege sa platiti iar dupa ce castigati procesul. + scapati de stres si de termenele prelungite.
mai mult de 3 ori numere rosi nu va vor da, cautati aici pt ca au mai fost si alte persoane pe forum care incercau acelasi lucru.