avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate annaane28

Activitate annaane28

Răspuns la discuția SUCCESIUNE ....FÃRÃ RASPUNS.
MULTUMESC DIN SUFLET,..SPER SÃ SE REZOLVE PE O CALE AMIABILÃ...
Răspuns la discuția SUCCESIUNE ....FÃRÃ RASPUNS.
MATUSA MOARE PRIMA,APOI VÃRUL....DAR DUPA MOARTEA VARULUI NEAVÂND ALTI MOSTENITORI(ADICÃ FRATI COPII,ETC) RÃMÂNE IN COTÃ DE 1/2 TATALUI MEU ...1/2 MATUSI....IN FOND CA FAPT DIVERS SI CASA UNCHIULUI ERA CONSTRUITÃ DE BUNICUL,IAR CASA CARE ESTE IN INTREBARE NU ESTE CASA PÃRINTEASCÃ..UNCHIUL NU A STAT NICI O ZI ACOLO...MULTUMESC PENTRU RÃSPUNS .
IN DISCUTIE...,,:-/CASA UNDE LOCUIESTE TATA IMPREUNÃ CU MAMA MEA DE 50 ANI....PROPETAR BUNICUL MEU DECEDAT ACUM 15 ANI(BUNICA DECEDATA INAINTEA BUNICULUI),NU ESTE CASA PARINTEASCÃ.......BUNICUL ARE 2 COPII..TATA CARE LOCUIESTE CU BUNICUL SI CARE A AJUTAT LA CONSTRUCTIA CASEI SI LAURENTIU(FRATE),CARE ARE O CASÃ LUI,SUCCESIUNEA NU SE DESCHIDE DE CEI DOI FRATI,..LAURENTIU DECEDEAZÃ RAMÂNE SOTIA LUI LAURENTIUSI UN FIU..NU AU PRETENTI NU DESCHD SUCCESIUNEA LA CASA BUNICULUI,DECEDEAZÃ SI SOTIA SI FIUL ...MOSTENIREA ADICÃ CASA UNCHIULUI RÃMÂNE IN COTA DE 1/2TATÃLUI.MEU,RESTUL DE 1/2 SOREI SOTIEI LUI LAURENTIU...INTREBATRE ESTE SORA SOTIEI LUI LAURENTIU ARE VREUN DREPT ASUPRA CASEI UNDE LOCUIESTE TATÃL MEU?????
1 CASA NU ESTE CASÃ PARINTEASCÃ
SI VORBA AIA NU AU PUS NICI O CARAMIDA ACOLO....:(
2 :(PLATA IMPOZITELOR EFECTUATA DE TATA.. .
ASTEPT RASPUNS...MULTUMESC
dupa succesiunea unui defunct..rămân 2 mostenitori cu cote egale adica1/2 fiecare...unul dintre ei fiind tatal meu,intrebarea este .....poate sa-mi dea partea lui adică (1/2) mie prin v-c, donatie sau care ar fi cea mai bună varianta ,eu mai având 2 frati ..multumesc
Răspuns la discuția mostenire.......
MULTUMESC MULT...PENTRU RÃSPUNS..
Răspuns la discuția mostenire.......
da.
Dacă defunctul nu are mostenitori grad 1 ,2,3,decât unchi(fratele tatălui),matusă(sora mamei)si alt unchi(cumnatul mamei defunctului) care este dreptul fiecaruia (cota parte)..multumesc mult
bună..am un văr primar care este bolnav intr-o fază terminală,neavând sotie ,copii ,parinti,eu am fost persoana care s-a ingrijit de el in ultimul timp,ocupându-mă de intrenarea lui la spital si alte cheltuieli,el mai are tot asa veri primari din partea maternă care nu au contribuit cu nimic ,nu am facut testament fiindca boala a evoluat foarte rapid,acum fiind in situatie foarte gravă ,singurul drept fiind imputernicirea la banca pentru conturile lui,.....care imi sunt drepturile (moștenirea) mea după decesul lui?multumesc mult...