Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE ....FÃRÃ RASPUNS.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE ....FÃRÃ RASPUNS.

IN DISCUTIE...,,:-/CASA UNDE LOCUIESTE TATA IMPREUNÃ CU MAMA MEA DE 50 ANI....PROPETAR BUNICUL MEU DECEDAT ACUM 15 ANI(BUNICA DECEDATA INAINTEA BUNICULUI),NU ESTE CASA PARINTEASCÃ.......BUNICUL ARE 2 COPII..TATA CARE LOCUIESTE CU BUNICUL SI CARE A AJUTAT LA CONSTRUCTIA CASEI SI LAURENTIU(FRATE),CARE ARE O CASÃ LUI,SUCCESIUNEA NU SE DESCHIDE DE CEI DOI FRATI,..LAURENTIU DECEDEAZÃ RAMÂNE SOTIA LUI LAURENTIUSI UN FIU..NU AU PRETENTI NU DESCHD SUCCESIUNEA LA CASA BUNICULUI,DECEDEAZÃ SI SOTIA SI FIUL ...MOSTENIREA ADICÃ CASA UNCHIULUI RÃMÂNE IN COTA DE 1/2TATÃLUI.MEU,RESTUL DE 1/2 SOREI SOTIEI LUI LAURENTIU...INTREBATRE ESTE SORA SOTIEI LUI LAURENTIU ARE VREUN DREPT ASUPRA CASEI UNDE LOCUIESTE TATÃL MEU?????
1 CASA NU ESTE CASÃ PARINTEASCÃ
SI VORBA AIA NU AU PUS NICI O CARAMIDA ACOLO....:(
2 :(PLATA IMPOZITELOR EFECTUATA DE TATA.. .
ASTEPT RASPUNS...MULTUMESC
Trebuie dezbatute mostenirile dupa bunici, la acestea vin tatal dvs si fratele dansului care era in viata la decesul celor doi, cotele fiind de 1/2 pt fiecare. Dupa unchiul dvs care transmite cota de 1/2 din Casa vin la mostenire Sotia si fiul . Sotia are 1/8 (1/4 din 1/2) si fiul are 3/4 din 1/2. Acum problema se Pune in felul urmator cine a decedat primul Matusa sau varul dvs?! In functie de asta se stabilesc cotele care se retransmit...sora Matusii va mosteni cota retransmisa de sora ei decedata....va avea o cota mocha dar va avea...
MATUSA MOARE PRIMA,APOI VÃRUL....DAR DUPA MOARTEA VARULUI NEAVÂND ALTI MOSTENITORI(ADICÃ FRATI COPII,ETC) RÃMÂNE IN COTÃ DE 1/2 TATALUI MEU ...1/2 MATUSI....IN FOND CA FAPT DIVERS SI CASA UNCHIULUI ERA CONSTRUITÃ DE BUNICUL,IAR CASA CARE ESTE IN INTREBARE NU ESTE CASA PÃRINTEASCÃ..UNCHIUL NU A STAT NICI O ZI ACOLO...MULTUMESC PENTRU RÃSPUNS .
Daca Matusa moare prima , la mostenirea acesteia vine varul dvs si are cota de 1/2 din casa , iar la moartea lui tatal si Matusa lui impart acea cota de 1/2 . Adica sora matusei dvs are un 1/4 din Casa prin retransmitere.
MULTUMESC DIN SUFLET,..SPER SÃ SE REZOLVE PE O CALE AMIABILÃ...