avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate liviklivik

Activitate liviklivik

mda, multumesc. asta facusem deja.
ideea e ca eu o sa plec din tara si nu as dori sa vina aici, iar pana sa pot trimite eu hotararea sa poata lua ceva dinn casa
si pana atunci nu pot face nimic? chiar daca el locuieste cu forme ilegale in alta parte?
stimati avocati,
am divortat acum 2 ani, casa mi-a revenit mie prin act de partaj in notariat, fostul meu sot isi primeste partea lui, casa este trecuta in cartea funciara cu mentiune sulta in favoarea lui. el nu mai locuieste in casa de la divort si as dori sa il scot din spatiu. va rog sa ma intrumati in acest sens, unde anume trebuie sa ma adresez, evidenta populatiei si politia nedandu-mi nici o indrumare - imi spun ca nu exista cale legala, dar consider ca aceasta este o situatie diferita decat cea in care esti de acord sa iei in spatiu pe cineva.
va multumesc
Răspuns la discuția carte de identitate
as dori sa stiu unde anume trebuie sa fac demersurile necesare pentru evacuarea silita; am fost si la politie si la evidenta populatiei dar din pacate, de acolo am primit raspunsuri negative.va multumesc
Răspuns la discuția carte de identitate
va multumesc pentru sfaturi! intr-adevar, eu platesc sulta si casa este deja trecuta pe numele meu, desi mai este un an pana la indeplinirea termenului actului de partaj.
Am divortat acum 2 ani, avand impreuna o casa, care mi-a ramas mie dandu-i fostului meu sot partea lui. in actul de partaj nu a fost specificata obligatia de a-si muta domiciliu si as dori sa stiu cum sa procedez pentru ca el sa-si mute domiciliul.
Răspuns la discuția comision redenumit
am uitat sa va spun ca am facut notificare la respectivul act, care are ca moneda RONul, e adevarat ca mi-au dat numar de inregistrare si astept. alte bancii nu dau nici actele aditionale la semnat, ba mai mult ofiterul de credite te ameninta ca chiar daca nu esti de acord, tot ca ei o sa iasa.

ce e mai rau, e ca si marja, care cf oug50 trebuie sa raman fixa pe toata derularea creditului, a crescut cu 1.79% iar ofiterul de credite a motivat ca indicele bancii (pe care el nu-l consider treaba mea ca a scazut/crescut) + marja (care a crescut) trebuie sa fie egal cu dae pe care o aveam in contract. ceea ce iarasi incalca prevederile oug.50
Răspuns la discuția comision redenumit
am fost astazi la banca cu oug 50 in brate si cu temele facute cat de bine am stiut eu, am citit si recitit oug. cand am intrebat ofiterul de credite de ce am in graficul de rambursare comision de adinistrare, din moment ce eu l-am platit deja atunci cand am luat banii de la ei in 2008, mi-a raspuns ca comisionul de monitorizare credit s-a redenumit in comision de administrare. am intrebat care lege, unde scrie asa ceva, iar jurista bancii mi-a spus ca exista in oug la sectiunea comisioane redenumiri - nu exista!! eram curioasa sa stiu, si va multumesc pentru raspuns.
de asemenea, acum mi se spune ca nu mai exista comisionul de administrare cont (3ron) care nu este trecut in contract dar care era trecut in oferta!!! si am ramas masca, intreband de cand o oferta are aceeasi valoare ca si un contract, deoarece nu am semnat nici eu nici ei oferta si nu am fost instiintata de forma legala de acest lucru !!!
care lege spune ca se pot redenumi comisionale, de ex: comisionul de risc/de monitorizare credit se redenumeste in comision de administrare credit