avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate milikutza

Activitate milikutza

Definitivat prin Decizie

Cornel Vasile a scris:

Definitivat cum?

HG 1336
Buna ziua!
Conform art 89 din HG 1336/2022 nepromovarea examenului organizat pt trecerea in functia, gradul sau treapta profesionala imediat superioara gradului/treptei de DEBUTANT atrage incetarea de drept a contractului individual de munca a salariatului. Intrebarea mea este: cum se poate face acest lucru daca salariatul a fost definitivat pe post dupa cele 90 zile de proba, pt functiile de executie, conform Codului muncii art.31? Multumesc frumos!
HG 1336/2022.
Buna ziua!
Conform HG 1336 din 8 nov 2022 anuntul pt desfasurarea concursului pt ocuparea unui post vacant/temporar vacant se trimite spre publicare catre portalul posturi.gov.ro, dar nu se mai specifica daca se trimite si catre Monitorul Oficial partea III asa cum era in HG 286/2011. Va rog sa ma lamuriti daca se va trimite si catre Monitorul sau doar catre posturi.gov.ro. Multumesc frumos!
GDPR: Buna ziua! Un raspuns de la o institutie publica la o petitie formulata de o persoana fizica, poate fi postata pe facebook de catre aceasta persoana, cu toate numele in clar si semnaturile persoanelor care au emis acest raspuns? Din pdv al GDPR-ului este legal acest lucru? Multumesc fumos!
Promovarea in grad pt vechimea in specialitate. Buna ziua! Lucrez intr-o institutie publica (finantata din fonduri proprii) si de peste un an de zile ni s-a blocat promovarea in grade in specialitate. Intrebarea mea este daca este legala aceasta blocare si daca nu, ce pot face ca sa mi se restutie sumele restante si sa incadrata corespunzator vechimii in specialitate. Multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti care sunt documentele valabile pt stabilirea vechimii in munca in vederea angajarii la o institutie publica. Mentionez ca nu am adeverinte de la vechii angajatori, am scos o adeverinta de la ANOFM cu stagiu de cotizare si nu imi este luata in calcul. Puteti sa imi mentionati eventual o lege ceva? Multumesc frumos!
Sunt nepoata ei, mama mea este sora ei, nu a fost casatorita, nu are copii, eu am grija de ea de 5 ani. Este intr-un camin de batrani de 4 ani, Din pensia ei + inca 1300 lei din banii mei achitam c/v taxa camin, are handicap psihic.
O persoana care are tutela unei persoane in varsta, cu handicap, poate sa mosteneasca tot ce ii apartine persoanei cu handicap dupa decesul ei? Dar daca e pusa sub interdictie? Sper ca m-am facut inteleasa. Multumesc!
Mama doreste ca dupa ce ea nu va mai fi, acest apartament sa imi ramana mie.
Buna ziua!
Eu si mama mea locuim intr-un apartament pe care il avem in proprietate 50/50, de peste 20 ani. Eu mai am doua surori, iar mama doreste sa imi lase mie partea ei. Care este cea mai usoara si mai sigura solutie? Multumesc!