avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Activitate Cossttell

Activitate Cossttell

Buna ziua,
vreau sa cumpar o masina de la o persoana fizica, adusa din Germania. Masina este adusa de cateva luni, nu are RAR-ul facut, sta in tarcul proprietarului, impreuna cu alte masini aduse. cand am vorbit cu proprietarul, acesta mi-a spus ca vrea sa inmatriculez masina direct pe numele meu. Eu am actul de identititate in alt judet decat proprietarul. Se poate inmatricula direct pe numele meu? Cum ramane cu fiscalul?
Eu i-am spus ca nu ii dau nici un ban pana nu am toate actele in regula pentru inmatricularea definitiva.
Buna ziua,
dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala, datata 31.05.2021 am anuntat oficial angajatorul in data de 18.06.2021 solicitand decizia de incetare a C.I.M. de drept. Am solicitat incetarea contractului la data de 30.06.2021, aceasta fiind data la care imi expira contractul de telemunca. Totodata am solicitat eliberarea Deciziei de incetare a C.I.M. cat mai repede, deci anterior datei de 30.06, pentru a o transmite mai departe la Casa Judeteana de Pensii, in scopul punerii in plata, dupa incetarea C.I.M. Persoana de resurse umane afirma ca nu poate emite Decizia mai devreme de 30.06 ca nu este legal, lucru de care ma indoiesc. Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc mult!
Multumesc foarte mult, pentru raspuns.Am trimis doar o copie dupa decizie de pensionare la R.U. dar maine trimit si o solicitare de emitere a deciziei de incetare a CIM, catre angajator.
Am primit decizia de pensionare anticipata partiala.Cum arata decizia emisa de angajator pentru Casa de Pensii?Este un document emis de Revisal?Am un contract de telemunca care expira pe 30 iunie. Poate fi emisa decizia mai devreme de aceasta data?
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
am fost in somaj, avand dreptul la indemnizatie pentru o perioada de un an.
Dupa 6 luni ,am fost angajat la o firma, cu contract pe perioada determinata de 3 luni,cu posibilitatea de a se incheia contract pe perioada nedeterminata, dupa aceste 3 luni.
Daca nu se va incheiea acest contract si voi reveni in somaj, cat este perioada in care voi beneficia de indemnizatie, 6 luni (cat a mai ramas din somaj) sau 3 luni (cat a mai ramas pana la un an)?
Angajatorul mai poate prelungi perioada de proba peste 3 luni ? Daca da, cu cat?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Discuție Angajare cu PFA
Buna ziua,

as vrea sa va intreb daca este posibil (legal ?) ca o firma (multinationala) sa angajeze o persoana cu contract de munca si in acelasi timp sa ii solicite sa-si infiinteze un PFA, pentru parte din contravaloarea muncii prestate.
Nu inteleg de ce nu se merge numai pe contract individual de munca, are mai mult de castagat angajatorul respectiv?
Am observat ca este o practica tot mai extinsa,acest lucru prezintadezavantaje pentru angajat, sau nu?
Va multumesc mult pentru raspuns.

Răspuns la discuția Indemnizatie de somaj
Intrebarea se referea numai la perioada 1- 10 ianuarie.Mentionez ca prima luna in care am beneficiat de indemnizatie de somaj a fost iunie - 2011, avand dreptul la indemnizatie, timp de un an.Multumesc pentru raspuns.

Buna ziua,
as dori sa va pun urmatoarea intrebare:
Am fost somer in plata, urmand ca perioada de plata sa expire in luna iunie 2012.
In data de 10.01.2012 , m-am angajat pe o perioada determinata (3 luni de proba) la o firma, ajutorul de somaj fiind suspendat pentru aceasta perioada.
Pentru perioada 1 - 10 ianuarie, beneficiez de ajutor de somaj ?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Indemnizatie somaj
Buna ziua,

am 51 de ani si sunt somer in plata, am citit intr-un ziar local ca daca imi gasesc de lucru, primesc si indemnizatia de somaj pana la sfarsitul perioadei la care am dreptul de somaj.
Desi ma indoiesc ca e adevarat, as vrea totusi un raspuns competent.
Va multumesc.
Buna ziua,

as dori sa va intreb de cate ori se poate lua indemnizatia de somaj?
De exemplu am o vechime in munca de 25 ani si intru in somaj un an; dupa aceea imi gasesc de lucru inca un an si intru din nou in somaj. Primesc din nou indemnizatie timp de un an?Si daca lucrurile se repeta, primesc indemnizatie de cate ori intru in somaj?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.