avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate mikap

Activitate mikap

Răspuns la discuția taxa de liniste
Aveti dreptate,este vorba de taxa de liniste instituita in Constanta de Consiliul Local.Aberatia aceasta a fost introdusa la inceputul anului 2009.Cu toate ca nicaieri in Hotarare nu se specifica daca si sediile firmelor trebuie sa declare spatiul, am facut-o la sugestia angajatei SPIT dar am mentionat ca nu mi-am inceput activitatea, care de altfel n-a mai inceput niciodata.
Discuție taxa de liniste
Buna seara!
La inceputul anului 2009 am deschis o firma cu profil casa de amanet.Sediul firmei l-am declarat la domiciliul meu unde locuiesc impreuna cu sotul si copilul meu, urmand sa-mi deschid punct de lucru.Am depus declaratia pentru sediul firmei la sugestia unei angajate SPIT, cu toate ca i-am explicat ca nu am punct de lucru si nu desfasor activitate.Am platit si prima rata a taxei care in cazul caselor de amanet este destul de piperata, respectiv 550lei.Ulterior am renuntat a ideea de a-mi deschide punct de lucru iar in martie 2009 am suspendat activitatea.La inceputul anului am primit instiintare ca am datorii care constau in resul de plata al taxei pe 2009 si pe anul 2010.Avand in vedere ca sunt amenintata cu executarea silita, ce sanse credeti ca as avea intr-un eventual proces?Va multumesc!
Discuție spiru haret
Ce sanse reale de a obtine diploma de licenta avem in urma unui proces cu USH tinand cont ca suntem mult discutata promotie 2009,forma de invatamant F.R, iar O.G.10 a fost data dupa ce noi ne-am dat licenta?
Va multumesc!