avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate alexix_art

Activitate alexix_art

Răspuns la discuția Dovada expirata
Eugen,

Daca ai fi citit toata descrierea mea de sus ai fi vazut ca nu am primit nimic inafara de o dovada ceea ce nu cred ca este normal......

In al doilea rand daca poti sa ma ajuti cu un sfat sau o ideee ti-as multumi; nu inteleg de ce ar trebui sa apara si un cazier? poate imi dai niste detalii in cazul in care nu e doar o simpla parerea.....La primul dosar sa dispus neinceperea urmaririi penale...si am inteles ca o fie soldat cu autovatamare intrucat niciunul dintre cei implicati in accident nu are nici o pretentie...

Oricum, multumes.
Răspuns la discuția dovada permis expirata
pentru orice accident cu vatamare corporala (chiar daca, cazi cu motocicleta in spatele blocului si-ti rupi un picior fara sa accidentezi ep nimeni) ti se face dosar penal.
acum 3 luni fratele meu a accidentat o masina parcata cu motocicleta si si-a fisurat un degete de la picior (daune la motocicleta si la masina nu sunt deoarece a lovit-o doarcu piciorul)
cu toate acestea s-a facut un dosar penal cu vatamare (a fost la spital dupa incident)
i s-a eliberat o adeverinta ca poate conduce, apoi o prelungire care a fost valabila pana vinerea trecuta.
luni l-a oprit politia si a observat ca ii expirase dovada. i-a luat-o pe aceasta si i-a dat alta in schimb in care se mentiona ca a condus fara permis valabil si ca nu mai are dreptul de a conduce.
a completat o declaratie (foie alba scrisa de mana) unde a mentionat ca a avut o urgenta medicala.
ciudat este ca nu i s-a dat nici un prices verbal inapoi.

ce e de facut in aceasta situatie.

multumesc,
bogdan
acum o luna am incheiat o promisiune de cumparare pentru o casa in valoare de 100.000 euro. am platit un avas de 6000 euro vanzatorilor.
cumpararea nu s-a efectuat deoarece casa cobnstruita in '49 nu detine autorizatie de constructie iar pe contactul de v-c al vanzatorilor se stipuleaza ca, terenul pe care sta casa a fost cumparta in '50. in acest contract nu se specifica nimic de casa ci doar de teren cu toate ca, casa a fost construita in 49.
din aceasta cauza banca nu mi-a acordat creditul.
in promisiune nu se stipuleaza ca daca banca nu imi acorda creditul eu pierd sau iau dublu valorii 6000 euro.

ce trebuie facut pentru a recupera banii (sau poate chiar a recupera banii x 2) deoarece greseala mi se pare a vanzatorilor.

cum pot sa actionez in instanta pentru ca acest imobil sa nu se vanda altcuiva pana nu imi iau banii?