avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters170895

Activitate ContSters170895

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
catalin1980 a scris:

MayeMaya a scris:

Da...asa e cu sefii....stiu si eu din pacate....
Revenind la subiectul topicului, am inceput sa invat codul de procedura penala nou.Cum mi se pare? Deocamdata notez diferentele. Ma surprind unele lucruri - inculpatul poate recunoaste total sau partial pretentiile partii civile cu acordul partii responsabile civilmenteB-)
Si daca nu are acordul lui ce se intampla? - dar per ansamblu, merge mai bine decat credeam. Voi posta cate ceva ce mi se pare demn de luat in seama, dupa ce ma mai dumiresc si eu.....


Partea responsabila civilmente va raspunde oricum,indiferent daca isi da acordul sau nu,avand la indemana actiunea in regres.Numai ca in privinta pretentiilor civile asupra carora si a dat acordul nu se vor mai administra probe.parerea mea


Mersi.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Anamelia a scris:

asta nu s a introdus acum, ci prin legea 202, mica reforma, deci, nimic nou sub soare here

MayeMaya a scris:

Da...asa e cu sefii....stiu si eu din pacate....
Revenind la subiectul topicului, am inceput sa invat codul de procedura penala nou.Cum mi se pare? Deocamdata notez diferentele. Ma surprind unele lucruri - inculpatul poate recunoaste total sau partial pretentiile partii civile cu acordul partii responsabile civilmenteB-)
Si daca nu are acordul lui ce se intampla? - dar per ansamblu, merge mai bine decat credeam. Voi posta cate ceva ce mi se pare demn de luat in seama, dupa ce ma mai dumiresc si eu.....





Da. Asa eate...
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Da...asa e cu sefii....stiu si eu din pacate....
Revenind la subiectul topicului, am inceput sa invat codul de procedura penala nou.Cum mi se pare? Deocamdata notez diferentele. Ma surprind unele lucruri - inculpatul poate recunoaste total sau partial pretentiile partii civile cu acordul partii responsabile civilmenteB-)
Si daca nu are acordul lui ce se intampla? - dar per ansamblu, merge mai bine decat credeam. Voi posta cate ceva ce mi se pare demn de luat in seama, dupa ce ma mai dumiresc si eu.....
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
O zi mai buna ca a mea si spor la treaba tuturor:luck:
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Hmmm....ca sa vorbesc in limbajul generatiei voastre...trebuie sa fii tare ,,bazat,, sa faci asta si sa mai si crezi ca ti se va da dreptate....
Ma retrag...noapte buna tuturor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Si eu cred ca poate fi si intentie indirecta. De aceea am ales doar c-ul.
Intrebarea pe care nu pot sa nu o(mi-o) pun este : daca ai asemenea grila in fata la concurs, ce alegi? Varianta dl.U sau varianta care tie ti se pare corecta si atunci o ,,dai de gard,, ca sa citez pe colegii de forum?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
:D ...asa e cand insisti sa mai arunci o privire....
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

se va retine infractiunea de tainuire

a.numai dc la primirea bunului,din imprejurari concrete ,faptuitorul a cunoscut ca acesta provine din savarsirea unei infractiuni
b.numai in cazul in care fapta tipica este savarsita cu intentie directa
c.chiar dc pt fapta din care provine bunul tainuit exista o cauza care impiedica punerea in miscare sau exercitarea actiunii penale

Tăinuirea
(1) Primirea, dobândirea, transformarea ori înlesnirea valorificării unui bun, de către o persoană care fie a cunoscut, fie a prevăzut din împrejurările concrete că acesta provine din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală, chiar fără a cunoaşte natura acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Pedeapsa aplicată tăinuitorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
(3) Tăinuirea săvârşită de un membru de familie nu se ped

rasp corect bc

gr 44/pag 445 M.Udroiu partea sp 2014

voi ce ziceti legat de var b,ar merge si intentia ind?

Daca tot ai cartea dl.U, p.spec.2014, sunt curioasa ce spune la intentie la infr.de tainuire?
Daca iti poti smulge cateva secunde sa postezi si sa cauti, normal.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Desi raspund prost, voi continua sa o fac...macar imi vad lipsurile

c.