avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate Cbunescu

Activitate Cbunescu

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Contributia de 5.5% se plateste cumva retroactiv de la inceperea activitatii?
Eu nu am venituri fixe si nici lunare pe acest PFA, sunt doar ocazionale. Cu toate astea fac declaratii lunare pentru contributia de sanatate?
Cum procedez atunci cand intr-o luna am doar cheltuieli si nici un venit? Eu luam pana acum in considerare venitul global pe un an minus cheltuieli totale, pentru declaratia de impozit. Nu sunt pe minus in acest caz...
Am urmarit multe discutii in ultima vreme legate de prevederile OUG 58, dar nicaieri nu am gasit explicatii pentru urmatoarea situatie, in care ma aflu:
- sunt PFA traducator si interpret autorizat de Ministerul Justitiei si platesc impozit de 16% din venitul brut din anul 2007.
- sunt angajata la o firma, dar nu ca PFA, ci ca persoana fizica cu contract de munca, tot din 2007.
Trebuie sa merg la Casa de Pensii pentru depunerea declaratiilor de pensii/asig. sociale/somaj cf OUG 58? Aceste taxe se platesc deja pe numele meu de angajator. Voi avea la sfarsit 2 pensii, 2 asigurari sociale, si doua ajutoare de somaj??

As aprecia un raspuns conform ultimelor prevederi legale, va multumesc.