avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters172348

Activitate ContSters172348

multumesc pentru raspunsuri.
multumesc pentru raspuns, dar doresc ca masura aceasta de siguranta sa nu o cunoasca ei, urmand sa gasesc o motivare plauzibila.
buna ziua, doresc sa cumpar un apartament fiului meu care este casatorit.Ce forma juridica trebuie sa utilizez pentru ca imobilul sa nu fie supus partajului in caz de divort.Multumesc.
B:sorry:una ziua, sant persoana fizica ce desfasor activitati independente.In anul 2014 nu am prestat servicii si nici achizitii.Este nevoie sa depun declaratia 392B? In luna nov.2014 am suspendat activitatea si am depus la Anaf declaratiile 070 si 200.Ce alte declaratii mai trebuie sa depun in 2015 daca am suspendat activitatea? Multumesc.
Răspuns la discuția Completare RJIP
multumesc pentru raspuns .
Răspuns la discuția Completare RJIP
domnule George eu intrebam de rjip nu de declaratii, cheltuielile de infiintare sunt deductibile, (care de fapt au fost facute inaite de a fi eliberat CIF-ul)? multumesc.
Discuție Completare RJIP
Buna ziua, PFA infiintat in 2013(profesii liberale), daca nu am avut activitate si nici cheltuieli deductibile cum evidentiez in RJIP anul 2013? Pot folosi acelasi chitantier si facturi cu aceleasi serii care le-am dat pentru anul 2013 in continuare pentru anul 2014? Multumesc.
Răspuns la discuția Declaratii fiscale PFA 2014
multumesc
Buna ziua si LA MULTI ANI!
Sunt PFA (activitati liberale) din mai 2013, la infiintare am declarat un venit net de 100lei pentru care am platit impozit si cass, pe parcursul anului insa nu am avut activitate, nici un venit,intrebari:
- intentionez sa declar pentru anul 2013, venit 0 si sa nu mai mentionez in jurnal cheltuieli deductibile(real aprox.300lei), cred ca este mai simplu,ce parere aveti?
- daca nu am folosit chitantierul si facturile pe anul 2013 pot sa le folosesc in continuare pentru 2014?
- ce declaratii trebuie sa depun pentru a suspenda activitatea sau a inchide pfa? multumesc.
buna seara, am o rugaminte la cei initiati, sa-mi spuneti si mie cum trebuie sa procedez pentru a nu plati asigurarile sociale pentru pensie intru-cat sunt pensionar si am depus la ANAF actele pentru inregistrare fiscala pentru exercitarea unei profesii liberale (mediator),inclusiv declaratiile 070si 220.I-am intrebat pe cei de la ghiseu si mi-au spus ca nu este nevoie sa depun copie dupa decizia de pensionare.Asa cum este functionarul public roman acru si sictirit am renuntat sa mai cer detalii. Oricum o sa insist cand voi merge sa ridic CIF-ul.
Multumesc