avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii fiscale PFA 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii fiscale PFA 2014

Buna ziua si LA MULTI ANI!
Sunt PFA (activitati liberale) din mai 2013, la infiintare am declarat un venit net de 100lei pentru care am platit impozit si cass, pe parcursul anului insa nu am avut activitate, nici un venit,intrebari:
- intentionez sa declar pentru anul 2013, venit 0 si sa nu mai mentionez in jurnal cheltuieli deductibile(real aprox.300lei), cred ca este mai simplu,ce parere aveti?
- daca nu am folosit chitantierul si facturile pe anul 2013 pot sa le folosesc in continuare pentru 2014?
- ce declaratii trebuie sa depun pentru a suspenda activitatea sau a inchide pfa? multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters172348 , utilizator 19:11, 3 Ianuarie 2014
Nu aveti cum sa nu inregistrati in RJIP cheltuielile pentru ca ele au fost facute pe pfa.
Apoi depuneti D200 pana pe 25 mai 2014 pentru anul 2013.
Pana pe 31 ianuarie 2014 depuneti D220 cu venitul estimat pentru 2014.
Pana pe 31 ianuarie 2014 depuneti D600 cu venitul lunar asigurat pentru calculul contributiei la pensie (daca nu mai aveti un contract de munca valabil in alta parte).
Pana pe 25 februarie 2014 depuneti D392b.
Da, prin decizia pe care o veti emite de alocare de numere pentru facturi si chitante, incepeti numerotarea si folositi carnetul de facturi si chitante pe care le aveti.

Daca in 2014 doriti sa radiati pfa-ul, trebuie sa mergeti intai la registrul comertului cu actele de infiintare in original ale pfa si vi se emite certificatul de radiere apoi mergeti la finante si vi se va emite decizie de impunere pentru perioada de la 1 ianuarie 2014 pana la data respectiva cand va iese hartia de la registrul comertului.
Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2014
george-neagu, moderator
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pentru pfa maria61 maria61 buna ziua. am un pfa infiintat in 2011 pt servicii de cazare in sistem real. as dori sa stiu ce declaratii se depun la fisc pentrul anul 2014 si care sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa elkecri elkecri Buna ziua, Ce declaratii trebuie depuse de un PFA neplatitor de TVA in luna ianuarie? (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)