Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii fiscale PFA 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii fiscale PFA 2014

Buna ziua si LA MULTI ANI!
Sunt PFA (activitati liberale) din mai 2013, la infiintare am declarat un venit net de 100lei pentru care am platit impozit si cass, pe parcursul anului insa nu am avut activitate, nici un venit,intrebari:
- intentionez sa declar pentru anul 2013, venit 0 si sa nu mai mentionez in jurnal cheltuieli deductibile(real aprox.300lei), cred ca este mai simplu,ce parere aveti?
- daca nu am folosit chitantierul si facturile pe anul 2013 pot sa le folosesc in continuare pentru 2014?
- ce declaratii trebuie sa depun pentru a suspenda activitatea sau a inchide pfa? multumesc.
Nu aveti cum sa nu inregistrati in RJIP cheltuielile pentru ca ele au fost facute pe pfa.
Apoi depuneti D200 pana pe 25 mai 2014 pentru anul 2013.
Pana pe 31 ianuarie 2014 depuneti D220 cu venitul estimat pentru 2014.
Pana pe 31 ianuarie 2014 depuneti D600 cu venitul lunar asigurat pentru calculul contributiei la pensie (daca nu mai aveti un contract de munca valabil in alta parte).
Pana pe 25 februarie 2014 depuneti D392b.
Da, prin decizia pe care o veti emite de alocare de numere pentru facturi si chitante, incepeti numerotarea si folositi carnetul de facturi si chitante pe care le aveti.

Daca in 2014 doriti sa radiati pfa-ul, trebuie sa mergeti intai la registrul comertului cu actele de infiintare in original ale pfa si vi se emite certificatul de radiere apoi mergeti la finante si vi se va emite decizie de impunere pentru perioada de la 1 ianuarie 2014 pana la data respectiva cand va iese hartia de la registrul comertului.
george-neagu, moderator
multumesc