avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate leila memet

Activitate leila memet

Buna dimineata,iata care este speta! Fata mea a nascut de curand, a dus actele pentru indemnizatie la.primarie si surpriza a fost ca fostul.angajator a pontat 2 ore in loc de 8 cum era si firesc.Ea a lucrat in ultimul an in Cehia,dar de la oficiul.primariei i sa cerut si acte sa adevereasca ca a lucrat cel putin 6 luni in tara,inainte de a pleca in Cehia pentru un an.a dus hartiile si acolo surpriza,nu poate primi pentru ca nu a fost pontata cele 8 ore,ci 2 pe zi in cele 6 luni lucrate la angajatorul roman.Va adresez intrebarea pentru a ma indruma cum sa procedez mai departe penyru a avea acest drept.Multumesc.
e foarte interesant punctul dvs de vedere dna Romascanu,eu am sa spun de la inceput povestea ca sa aveti o idee asupra cazului sa nu dam cu presupusul...tata casatorit cu mama din 1961,a facut trei copii cu ea(fratii mei mai mari si cu mine)apoi i s-au aprins calcaile dupa doamna aceasta cu 20 de ani mai tanara prin anul 1980,au inceput la vremea respectiva si certurile intre parinti culminand cu plecarea tatalui de la domiciliu in anul urmator 1981...el,tata,a dobandit in timpul casatoriei cu mama mea o proprietate printr-un proces intentat rudelor sale(verii sai primari)care nu au fost de acord sa ii de-a si lui o parte din mostenirea de la bunica lor! Proprietatea (prima)care azi face parte din speta noastra alaturi de alta proprietate pe care a cumparat-o impreuna cu cea de-a doua sotie prin anii 2000.Deci in 1982 a intentat mamei mele un proces in care dorea divortul,in luna mai a anului '83 instanta i-a acordat castig de cauza tatalui hotarand desfacerea casatoriei parintilor mei,apoi mama a facut recurs pe care in luna decembrie '83 instanta l-a admis si chiar a decis anularea hotararii de divort pronuntata in luna mai.Mama mea prin Dna Avocat si-a sustinut cauza criticand hotararea instantei pentru nelegalitate si netemeinica sustinind in esenta ca instanta nu a apreciat corespunzator probatoriile administrate ,ca numai printr-o gresita apreciere a acestora s-a retinut ca si ea este vinovata de destramarea relatiilor de familie,cat timp singurul vinovat este reclamantul si ca efectiv ,cu toate ca acesta traieste in concubinaj cu o alta femeie si nu a avut un comportament corespunzator in timpul convietuirii,doreste sa reia convietuirea fata de perioada indelungata cat a trecut de la casatorie si fata de interesele copiilor.Instanta a analizat si declaratiile martorilor,precum si doamna avocat a mamei a aratat instantei ca ei au facut presupuneri si declaratii mincinoase,instanta nemailuand in calcul depozitiile lor ca fiind subiective insa a retinut esentialul dintr-un anumit punct de vedere ,atunci cand se refera la relatiile de concubinaj ale reclamantului cu o alta femeie,Astfel instanta admis cererea mamei mele si a hotarat sa anuleze divortul ! citez" Asa fiind si in baza art 312,pct 2, lit.a cod procedura civila,urmeaza a admite ca fondat recursul si a modifica sentinta recurata,in sensul respingerii ca nefondata a actiunii reclamantului. Pentru aceste motive in numele legii decide: in baza art 312,pct 2,lit a cod procedura civila: Admite recursul declarat de parata.....domiciliata....,importiva sentintei civile nr...din 26 mai 1983,pronuntata de Judecatoria....si in consecinta: Modifica sentinta recurata in sensul ca respinge ca nefondata actiunea de divort introdusa de reclamantul....domiciliat in...Definitiva.Pronuntata in sedinta publica,astazi 8 dec 1983"Pana aici am lamurit cum stau lucrurile,un divort urmat de un recurs in care instanta l-a anulat,deci casatoriti,vii si nevatamati pana la moarte parintii mei...astfel ca doamna cu care a trait in concubinaj inainte de divort,in timpul proceselor de divort si recurs, inca 4 ani pana s-au casatorit in 1987 si pana la moartea tatalui meu este aceeasi! astazi incercam sa indreptam greseala unui functionar caruia i s-a dat un act pe care nu la verificat si i-a casatorit,urmand a anula casatoria prin aceste documente pe care le detinem in acest proces intentat de aceasta doamna in care si-a aratat caracterul,rapacitatea si egoismul ...Nu am facut asta ca sa ne razbunam,eu fiind un om bun,am incercat alaturi de fratii mei sa ne comportam de-a lungul anilor ca niste copii buni si nu vitregi,acceptand-o pe doamna ca si sotia tatalui nostru,chiar vizitand-o des cu alimente fara a avea un motiv ascuns ci doar din grija fata de persoana ei...am acceptat si succesiunea in forma aceasta,toti 4 (fratii si ea),dar cand s-a ajuns la partaj si-a aratat rapacitatea,prin dorinta expresa de a fi a doua proprietate doar a ei 100% ,stiind totusi ca prima proprietate este prea mica(250 de metri patrati) pentru a locui toti 3 fratii in acelasi loc,neexistand posibilitatea de a construi fiecare din frati cate o casa,rugand-o sa renunte ca si mine in favoarea fratilor mei la cei 60 de metri din prima proprietate ca si asa nu avea ce face cu portiunea aceea ! eu locuiesc si acum cu chirie si am spus ca as dori sa stau in aceeasi curte cu dumneaei pe proprietatea a 2a,(670 de metri +casa)nedorind totusi decat cei 250 de metri din ceea ce ni se cuvin prin lege noua fratilor care ar fi fost dispusi sa mii cedeze mie sa imi fac si eu o casuta acolo...dar nu a fost de acord doamna,ne-a facut o tiganie cum rar am vazut la o doamna,desi noi am fost cat se poate de civilizati si chiar dornici sa aratam ca suntem copii buni,fara ganduri ascunse,dar nu am avut cu cine discuta,asa ca s-a ajuns la asta,ne-a dat in judecata iar noi am ales sa ne aparam cum stim noi mai bine,am plecat la razboi cu toate armele...daca doreste tiganie,tiganie sa fie,este alegerea ei..
da,eu cred cu tarie ca toate aceste fapte au fost facute de catre tatal meu in cunostinta de cauza,pentru ca la recursul mamei au fost de fata amandoi,reclamant si parata si in sala de judecata ,noi,cei doi copii minori,la data respectiva eu aveam deja 10 ani,iar fratele meu 12! am auzit cu urechile mele cand tatal meu a recunoscut doamnei judecator ca se afla in concubinaj cu o femeie care este aceeasi persoana cu care sa si casatorit de altfel in '87 facand uz de hartia care i-a convenit...deci,"sotia supravietuitoare" nu poate sa zica ca s-a casatorit cu al meu tata in necunostinta de cauza...nu poate fi considerata nevinovata si ca atare sa primeasca statut de victima...Doamna avocat ,luni la prima ora va solicita un extras de la starea civila de urgenta si vom vedea daca nu cumva a mai avut loc un alt proces de divort ulterior pe care sa il fi castigat tata prin neprezentarea mamei mele si la dosar sa fi ajuns din greseala prima hotarare de divort...Apoi,vom vedea care este urmatorul pas...
Buna ziua,dupa 6 ani!! mda,iata ,am ajuns iata in proces cu doamna"sotie supravietuitoare",ne-a dat in judecata dupa dezbaterea succesiunii fiindca la partaj nu am fost de acord toate partile,noi cei trei copii ai defunctului si dumneaei "sotia supravietuitoare" Ieri am primit o citatie si un dosar de la tribunal in care "sotia"tatalui meu ne-a dat in judecata cerand ca una din proprietati sa ii fie atribuita in natura in totalitate,aratand cu inscrisuri ca locuieste acolo de cand proprietatea a fost achizitionata impreuna cu tatal meu,dorind sa ne plateasca sulta pentru partea ce ne revine noua,iar a doua proprietate sa ne revina noua copiilor si sa ii platim sulta pentru partea ce ii revine dumneaei...am fost sa discutam cu doamna avocat prezentandu-i dosarul ce il aveam primit de la tribunal,apoi am rugat sa se uite bine prin acele acte si mai ales la hotararea de divort din 26 mai 1983 ,proces intentat mamei mele de catre tatal meu pe care el l-a castigat,apoi la certificatul de casatorie al tatalui cu "sotia" supravietuitoare (a doua)din anul 1987,14 februarie...apoi i-am aratat recursul facut de mama mea pe care l-a castigat in decembrie 1983!! ULUITOR!!! a zis doamna avocat...N-am citit asa speta decat in carti...este un caz de scris in carti...mda...cum ziceam,interesant,nu?
acum am citit si eu,termenul era de 60 de zile...eh...raman ei cu buza umflata...au mai ramas si altii ...ex romtelecom...sa fie sanatosi...multumesc oricum pentru mesajele dvs....o zi bn..
buna seara,societatea mea a contractat un abonament de 2 ani de la upc de internet si televiziune,si acum pe data de 5 ian 2013 s-a incheiat;in decembrie anul trecut am facut un apel la rel cu clientii upc mi s-a inregistrat cererea cu 30 de zile si mi au zis ca ma suna un coleg de al lor de la departamentul pentru persoane juridice,si nu s-a intamplat in urmatoarele 15 zile asa incat am sunat din nou la rel cu clientii si au mai inregistrat odata cererea,si m-au pus sa trimit mail cu motivul si mi-au cerut acte de la orc precum ca societatea se inchide altfel nu se ia in considerare rezilierea,si uite asa m-au enervat,le-am trimis mail de notificare precum ca s-a terminat perioada contractuala si nu mai dorim serviciile lor.acum mi-au zis ca trebuie sa le dau taxa de reziliere,pentru ca s-a prelungit pe inca un an ,pentru ca trebuia sa fac cerere cu 60 de zile inainte de expirarea contractului...ce ma sfatuiti si daca ati mai avut cazuri din acestea din care sa invat si eu ce trebuie sa fac in continuare.multumesc
buna ziua,am avut o firma insolventa pe care am ales sa o lichidez prin tribunal,au ramas neachitate sume ce reprzentau tva de plata...apx 10000 lei,firma s-a lichidat si radiat din registrul comertului si am primit acasa un proces verbal care suna asa:proces vb de scadere din evidenta a obligatiilor fiscale incheiat azi.(data resp)in urma verificarilor efectuate de organele de executare,in perioada...asupra starii debitorului sc ...srl,cu ultimul dom fisc...cod de ident fiscala...,declarat insolvabil prin procesul verbal nr...respectiv asupra situatiei obligatiilor fiscale inregistrate de acesta,dupa caz,a rezultat ca:debitorul a decedat sau a fost declarat disparut ori decedat prin hotarare a unei instante judecatoresti,documentele doveditoare sunt : debitorul sc...srl a fost radiat din registrul com ,doc doveditoare sunt:incheierea de radiere nr/sentinta civila nr...a tribunalului prin care s-a dispus radierea societatii de la orc .obligatiile fiscale restante in suma totala de...dupa cum urmeaza...mai departe este un tabel cu obligatiile restante si accesoriile,dobanzile...impozit pe profit,venituri din recuperarea cheltuielilor de executare silita,si la total general da suma aceea de 10000...apoi scrie mai jos:termenul de prescriptie a dreptului de a cere executare silita s-a implinit,la data de..(.si nu este nici o data)...pentru obligatiile fiscale restante in suma totala de...(iar nu este nici o suma),dupa cum urmeaza:un tabel gol unde nu scrie nimic,si mai jos o concluzie:avand in vedere cele consemnate,in conformitate cu prevederile ordonantei guv,nr92/2003 privind codul de procedura fiscala,republicat,cu mod si completarile ulterioare,obligatiile fiscale inregistrate de debitorul decedat ori disparut,radiat din registrul comertului,respectiv cele pentru care s-a implinit termenul de prescriptie a dreptului de a cere executare silita,dupa caz,se scad din evidenta curenta/separata,dupa caz,prin borderou de adaugare-scadere a creantelor. prezentul proces-verbal a fost incheiat in 3 exmpl,din care...etc...acum as dori sa ma lamuriti daca stiti ce inseamna mai exact..mi s-au sters datoriile de la fisc,respectiv suma ce reprezenta tva si imp[ozitele?asa pentru ca nu s-au inscris la masa credala in timp si nu au facut recurs la sentinta judecatoreasca presupun,nu?
buna ziua,voi incerca sa zic cate ceva din ce sa intamplat mai departe ,am reusit sa obtin aprobarea judecatoriei la cererea de insolventa,am gasit un lichidator,care ma ajuta cu toate procedurile,nui usor dar nici greu nu e daca stau si ma gandesc cat de amestecate le vedeam atunci lucrurile,spuneam la inceput ca firma nu avea datorii mari ,si as fi putut sa o salvez,asa si e...datorii sau adunat abia acum dupa inceperea procedurii de insolventa,am vandut marfa de pe cea care o lichidez,in luna dec pe o firma noua infiintata chiar atunci,si sau adunat vreo 7800 de lei tva de plata,care reies din declaratia din ian anul acesta...intre timp lichidatorul a trimis solicitari catre toti furnizorii mei ,cei care ii scrisesem in cererea de insolventa la tribunal,dar care nu sau inscris nici unul,doar fiscul cu o datorie de 2080 de lei,adica forfetara din oct,neplatita intentionat de mine asta ca sa am acolo datorii,pe care am s-o platesc,pana pe 4 apr,cand va fii termenul de la judecatorie,si sa putem sa radiem firma...intrebarea mea este urmatoarea,daca platesc la fisc acum cei 2080 de lei,si radiez asa cum spuneam firma,fiscul va gasii datoria de tva de 7800 lei care reiese din decl depusa pt luna ian,dar nu va putea sa mai faca ceva pt ca firma va fii radiata,ce se va intampla,pt ca eu cred ca totusi va trebui sa ii recupereze cumva,nu?ma va da in judecata pe mine ca administrator,si imi va trece acea datorie pe pers fizica?
mda,am ales sa o lichidez eu...dar sunt cateva lucruri pe care nu stiu exact cum ar trebui sa fac,de exemplu,am stoc de marfa,as vrea sa o salvez...o trimit retur la furnizor,in cazul in care o trimit,automat primesc banii pe ea,si sunt pe plus la lichiditati,am cateva datorii la finante ,adica,forfetara din oct,neplatita,si ultimile 2 luni oct si noiem,in care voi fii pe plus,tva de plata si impozit aferent incasarilor,asta pentru ca nu am avut cheltuieli si balanta sa dus pe plus...ideea era sa o lichidez cumva prin tribunal,invocand insolventa.am ceva bani personali imprumutati societatii si vreo 2 furnizori neplatiti,dar pe care unul chiar nu l-am gasit sai fac plati,s-a cesionat...iar al doilea care treb sa-mi emita cateva facturi de retur a marfii si care cere banii,dar nu incearca sa faca nimic cu acele retururi...taraganeaza lucrurile desi,ma tot suna si imi da mailuri sa recunosc debitul,la care eu le tot trimit faxuri ca nu recunosc acel debit in totalitate,deoarece trebuie sami dea facturi de retur apoi sa stabilim cuamtumul,si sa le dau dau banii...intrebare e cum sa fac sa arat ca sunt in incapacitate de plata,ar fii bine sa platesc impozitele la zi,la anaf ?,asta pentru ca o sa am lichiditati in registru de casa,si nu pot avea o scuza ca nu aveam banii ,dar tribunalul poate hotara ca nu-s insolventa si sa-mi respinga cererea!sunt de ajuns datoriile firmei catre administrator si terti,adica furnizorul acela de negasit?
mda!birocratie in romanica asta...ufff...n-a venit hartia aia ,sper totusi ca vine inainte de o luna,sunt deja 3 sapt...:stunned: