avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate silvia_m

Activitate silvia_m

Răspuns la discuția Calatorie in tarile UE
Va multumesc!
As dori sa stiu daca pot calatori intr-o tara din UE legitimandu-ma cu cartea de identitate sau trebuie sa am pasaport.
Sunt obligata la incheierea unei polite suplimentare de asigurare de sanatate pentru calatorie daca platesc asigurari de sanatate in Romania?
Va multumesc pentru atentie
Răspuns la discuția Asigurare de sanatate
Va multumesc!
Am inteles de la functionarul CJAS ca, daca vrei sa beneficiezi de servicii medicale, trebuie sa platesti asigurarea calculata la salarul minim, chiar daca nu ai venituri. Este adevarat?
Buna seara,
Atat eu cat si sotul meau avem numai venituri din cedarea folosintei bunurilor. Valoarea lunara a acestor venituri nu depaseste salarul minim pentru fiecare dintre noi. La CJAS ni s-a calculat valoarea asigurarii de sanatate ca si cand am avea salarul minim. Ni s-a spus ca putem plati asigurarea calculata la venitul real dar nu beneficiem de servicii medicale (!). Intrebarea mea este: daca doar unul dintre soti plateste asigurarea de sanatate (calculata la salarul minim), celalalt sot poate beneficia si el de servicii medicale pe aceasta asigurare?
Va multumesc pentru atentia dvs.
Răspuns la discuția VANZARE IMOBIL IN COPROPRIETATE
Va multumesc pentru raspuns! Ce efort financiar presupune actiunea in instanta pentru iesirea din indiviziune? Sunt taxe care se calculeaza propurtional cu valoarea imobilului? Va multumesc inca o data pentru informatii.
Buna seara,
In urma decesului parintilor am mostenit un apartament in cote egale cu sora mea. Desi in mai multe randuri am incercat sa o conving sa vindem sau sa inchiriem acest apartament care a ramas nelocuit in ultimii 3 ani, nu am reusit. Pe de alta parte ea refuza sa plateasca si cheltuielile legate de intretinere si utilitati.
Am dreptul sa vand partea mea de mostenire catre o alta persoana? In ce conditii?
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Va multumesc. Asa mi se parea si logic.
Buna ziua

Fiica mea este cetatean roman dar este rezident in strainatate. Este proprietara unui apartament pe care l-a inchiriat din 2007. Si-a platit cu corectitudine impozitul pe venitul din inchirierea bunurilor dar recent a primit la domiciliul din tara din partea CNAS o somatie privind neplata contributiei la asigurarile de sanatate.
Sumele datorate au fost calculate incepand din 2007pana in 2010, cu penalizarile calculate pentru fiecare an de intarziere.
As dori sa stiu:
1. ca rezident in strainatate (Comunitatea Europeana) si ca asigurat in tara unde are rezidenta, mai are obligatia sa plateasca si in Romania contributii la asigurari de sanatate daca nu beneficiaza si nu a beneficiat de servicii medicale aici?
2. CNAS nu avea obligatia ca la sfarsitul fiecarui an sa anunte sumele de plata pentru anul respectiv si nu dupa 4 ani, adaugand si penalizari considerabile?

Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns!
As dori sa stiu ce documente imi vor cere pentru a face subinchirierea.
Buna ziua,
Sunt proprietara unui spatiu comercial pe care l-am inchiriat unui cabinet de expertiza contabila, fara a mentiona in contractul de inchiriere dreptul de subinchiriere. Persoana respectiva doreste sa subinchirieze partial firmei sotului ei.
As dori sa stiu:
daca poate face acest lucru fara acordul meu;
de ce acte are nevoie din parte-mi pentru subinchiriere;
in cazul in care as fi de acord, ce riscuri sunt si daca sunt in vreun fel in culpa.

Va multumesc