avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie in tarile UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie in tarile UE

As dori sa stiu daca pot calatori intr-o tara din UE legitimandu-ma cu cartea de identitate sau trebuie sa am pasaport.
Sunt obligata la incheierea unei polite suplimentare de asigurare de sanatate pentru calatorie daca platesc asigurari de sanatate in Romania?
Va multumesc pentru atentie
Cel mai recent răspuns: silvia_m , utilizator 20:27, 6 Martie 2012
Cartea de identitate este suficienta pentru calatoria in UE.

In privinta asigurarii de sanatate, daca sunteti salariata puteti cere de la Casa de Asigurari de Sanatate de care apartineti un card european de sanatate.

Puteti citi aici (si in multe locuri pe net) la ce va foloseste si cum il puteti obtine:
[ link extern ]

Completare
Nu sunteti obligata, insa e mai bine sa aveti acel card.
Ultima modificare: Marți, 6 Martie 2012
Ares-3, moderator
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari de calatorie ocalinoiu ocalinoiu As dori sa stiu care este baza legala pentru incheierea asigurarilor de calatorie pentru deplasarea in strainatate. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calatorii cu masina in strainatate anca_filip78 anca_filip78 Va rog sa ma ajutati ; stiu ca suna banal dar am mare nevoie de ajutorul cuiva! Daca puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pt o calatorie ... (vezi toată discuția)
Carte identitate provizorie, valabilitate in ue renatapopescu renatapopescu Este valabila cartea de identitate provizorie in statele U.E.? (vezi toată discuția)