Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie in tarile UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie in tarile UE

As dori sa stiu daca pot calatori intr-o tara din UE legitimandu-ma cu cartea de identitate sau trebuie sa am pasaport.
Sunt obligata la incheierea unei polite suplimentare de asigurare de sanatate pentru calatorie daca platesc asigurari de sanatate in Romania?
Va multumesc pentru atentie
Cartea de identitate este suficienta pentru calatoria in UE.

In privinta asigurarii de sanatate, daca sunteti salariata puteti cere de la Casa de Asigurari de Sanatate de care apartineti un card european de sanatate.

Puteti citi aici (si in multe locuri pe net) la ce va foloseste si cum il puteti obtine:
[ link extern ]

Completare
Nu sunteti obligata, insa e mai bine sa aveti acel card.
Ares-3, moderator
Va multumesc!