avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters172518

Activitate ContSters172518

Răspuns la discuția Munca la negru
vargandi a scris:

Am o cunostiinta care lucreaza acasa si as vrea s-o denunt la un organ competent,dar nu stiu unde?Daca aveti intrebari va rog sa-mi-o adresati privat,ca sa nu fie probleme.Multumesc pt intelegere.

Si online se poate la ITM?
Discuție Munca la negru
Am o cunostiinta care lucreaza acasa si as vrea s-o denunt la un organ competent,dar nu stiu unde?Daca aveti intrebari va rog sa-mi-o adresati privat,ca sa nu fie probleme.Multumesc pt intelegere.
Răspuns la discuția Poprire emis de Finante
vargandi a scris:

Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.MultumescAm inteles totul,e bine ca nu am nimik pe numele meu.In acest caz oare se stinge datoria fata de organele fiscale?Mai ales ca am numai 200 ron salar,cu 2 ore sunt angajata,si organele fiscale nu ar putea sa-si recupereze datoria intr-un timp relativ scurt.Ce parere aveti?
Răspuns la discuția Poprire emis de Finante
Atunci inseamna ca pot sa-mi modific contractul de munca cu un act aditional,si nu trebuie sa reduc orele,ci numai suma?Pot sa las 200 ron salar? Dar sa nu sare in ochi ,totusi cu 8 ore numai 200 ron!?Ce sa fac?
Am primit o adresa de infiinatre a popririi,pe numele meu,cu cnp meu,si angajatorul meu este obligat sa vireze din salariul meu o anumita suma in contul respectiv(trezorerie).Care e suma minima pe care s-o vireze?si bineinteles contractul de munca care suma minima sa contina?Sper sa fi fost precisa;)
Inca un lucru:va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa-mi reduc contractul de munca de la 8 ore la 2 ore,de ex.,Si cu 200-300 roni salar,ca sa nu-mi ia toti banii cei de la finante.Multumesc
Răspuns la discuția Protectia muncii,proces verbal
vargandi a scris:

Daca va rog frumos,imi trimite cineva un model,cam ce ar trebui sa contina un proces verbal din comert.Trebuie sa intocmesc in fiec trimestru,si nu prea stiu ce sa contina procesul verbal.Multumesc anticipat.(eventual daca doriti,vargandi@yahoo.com)

...mai exact:trebuie sa scriu un proces verbal in fiec trimestru(comisia) despre instruirea angajatiilor,materia din care au fost instruiti,numele angajatiilor etc.mai mult de atat nu stiu nici eu:sorry:
Daca va rog frumos,imi trimite cineva un model,cam ce ar trebui sa contina un proces verbal din comert.Trebuie sa intocmesc in fiec trimestru,si nu prea stiu ce sa contina procesul verbal.Multumesc anticipat.(eventual daca doriti,vargandi@yahoo.com)
intrucat ati dat un raspuns atat de repede si exact la intrebare,as dori sa va intreb ceva...o cunostiinta de a mea beneficieaza acum de pensia anticipata partiala,primeste 671 lei.La pensia pt. limita de varsta cat va fi primi?
Va multumesc,am primit un raspuns promt si exact!=D>
1957 10 iulie,da pensie pt limita de varsta.