avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate kathyalu

Activitate kathyalu

cheltuielile de deplasare dus-intors Bucuresti-Ploiesti minim 20 zile lucratoare depasesc 100 lei.
buna ziua! In ctr de munca la litera" D. Locul de munca, se prevede urmatoarele:
1.Activitatea salariatului se desfasoara in principal la sediul V... situat in Ploiesti, str....,nr..
2.In lipsa unui loc de munca fix salariatul va desfasura activitatea astfel:-
3.Angajatorul are dreptul de a solicita salariatului, pentru perioade determinate ce nu pot depasi 60 de zile, sa isi desfasoare activitatea si in alte locatitati.In aceasta situatie, toate cheltuielile legate de deplasare, cazare vor fi suportate de Angajator, cu conditia ca aceasta sa fi fost necesare desfasurarii activitatii salariatului."

Eu lucrez in Ploiesti si m-au anuntat ca se va inchide punctul de lucru din Ploiesti si ne vor muta la sediul din Bucuresti si voi primi pt chetuieli deplasare 100 lei.Nu consider ca sunt suficienti. Cum pot actiona? O reclamatie la ITM sau angajatorul este acoperit prin clauzele contractuale?Astept un raspuns. Multumesc
Buna ziua!se poate sa ma ajutati cu un model de decizie depunere revisal de o persoana desemnata?
Discuție coasigurat cass
care sunt demersurile pentru ca o salariata a societatii la care lucrez sa-si treaca sotul coasigurat?
Buna ziua!
Sunt in somaj si astazi am incheiat un contract de munca pe per. nedeterminata pt un program de 2 ore/zi, salariu brut 175 lei.Nu stiu daca trebuie sa declar contractul la AJOFM, sau e obligatia angajatorului?Mai primesc indemnizatia de somaj in val de 450 lei sau procentul de 30%din val indemnizatiei?Va multumesc!
Răspuns la discuția Somaj
va multumesc
Discuție Somaj
Revin cu o intrebare am lucrat in perioada 01.06.2007-01.04.2010, incepand cu 01.04.2010 am beneficiat de indemnizatie somaj 6 luni(01.04.2010-01.10.2010). M-am angajat pe 20.10.2010 cim nedeterminat, am primit un preaviz ca pe data de 01.12.2010 inceteza cim cu art65.1.Pot primi somaj daca nu am continuitate? Daca cele 12 luni cotizate in 24 luni le intrunesc, dar pentru ca somajul s-a incheiat pe 01.10.2010 si eu m-am angajat pe 20.10.2010 este o problema?
Va multumesc anticipat!
un individ fara pregatire profesionala (10 CLASE)si fara experinta (muncitor necalificat)poate sa-si deschida un pfa?ca obiect de activitate : spalatorie auto?
persoana fara studii si experinta, vrea un pfa pentru a face un contract cu o spalatorie auto care un doreste sa -i faca CMI si i-a propus acest contract pfa- srl
am avut carnetul de munca la ajofm in momentul angajarii, atunci cand intru in posesia lui vreau sa-l depun la itm. este vreo problema daca duc carnetul de munca dupa o luna la itm ? trebuie facut un proces verbal de predare-primire sau o adresa? si ce trebuie sa specific in adresa?
la ultima viza pentru somaj mi s-a oprit carnetul de munca si mi s-a spus sa vin sa-l iau peste o luna de zile ,m-am angajat si am nevoie de acesta si doamna de la ajofm a spus sa-i aduca o adeverinta de la noul loc de munca ca sa o primesc mai repede, dar contabilul nu stie ce sa contina adeverinta si cum sa o faca. Va rog frumos sa ma ajutati!