avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters173779

Activitate ContSters173779

Răspuns la discuția Cum divortez in lipsa sotiei?
Lucreaza undeva in tara nu imi spune unde.
Buna seara,va rog sa-mi spuneti cum as putea divorta,sotia ma parasit de o luna ,nu stiu unde este si nu avem copii cum sa procedez,pe ce motiv ,mai e nevoie sa merg la mediator?
Discuție Divort
Buna ziua sant casatorit de 10 ani si am cumparat un teren pe care am construit o casa,inainte de casatorie,vreau sa stiu daca intra la partajul pentru divort?mentionez ca nu am facut contract prenuptial sau alceva.Va multumesc
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.In 2006 mi-sa acordat un teren cu titlu gratuit conform Legii nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie intabulare,dar nu ma pot racorda la energie electrica deoarece pe strada nu exista retea electrica.Cui trebuie sa ma adresez cu o sesizare si cine trebuie sa instaleze stalpii.Va multumesc.
Buna ziua am cumparat un aparat de ras electric defect m-am intors in magazin si nu mai avea in stoc altul,am cerut banii inapoi si mi sa spus ca nu poate sa mi dea si a ramas ca revin cand primeste marfa sa mil schimbe.Ce ma sfatuiti sa fac?
Discuție utilitati
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.In 2006 mi-sa acordat un teren cu titlu gratuit conform Legii nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie intabulare,dar nu ma pot racorda la energie electrica deoarece pe strada nu exista retea electrica.Cui trebuie sa ma adresez cu o sesizare si cine trebuie sa instaleze stalpii.A doua problema o am ca nu pot sa fac mutatie pe noul imobil pentru ca primaria nu a acordat numere la aceea adresa doar parcela.Va multumesc mult.
Ce impozit trebuie platit pentru inchiriere camere in mod ocazional, ,,regim hotelier,,?Ce autorizatii avize imi trebuie?
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.In 2006 mi-sa acordat un teren cu titlu gratuit conform Legii nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie intabulare,dar nu ma pot racorda la energie electrica deoarece pe strada nu exista retea electrica.Cui trebuie sa ma adresez cu o sesizare si cine trebuie sa instaleze stalpii.A doua problema o am ca nu pot sa fac mutatie pe noul imobil pentru ca primaria nu a acordat numere la aceea adresa doar parcela.Va multumesc mult,
Discuție Utilitati
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.In 2006 mi-sa acordat un teren cu titlu gratuit conform Legii nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie intabulare,dar nu ma pot racorda la energie electrica deoarece pe strada nu exista retea electrica.Cui trebuie sa ma adresez cu o sesizare si cine trebuie sa instaleze stalpii.A doua problema o am ca nu pot sa fac mutatie pe noul imobil pentru ca primaria nu a acordat numere la aceea adresa doar parcela.Va multumesc mult,
Buna ziua.Locuiesc in orasul Sulina la casa si am o problema cu vecinu care creste porci si gaini chiar in geamul de la casa mea.Mentionez ca distanta dintre peretele casei ,fereastra si gardul vecinului este 1m conform autorizatiei de constructie.Cum sa procedez pentru a scapa de mirosurile insuportabile,lam rugat in repetate randuri sa mute cotetele din geam.