Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... utilitati
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

utilitati

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.In 2006 mi-sa acordat un teren cu titlu gratuit conform Legii nr.15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuinţe proprietate personală,pe care am construit o casa cu autorizatie de constructie intabulare,dar nu ma pot racorda la energie electrica deoarece pe strada nu exista retea electrica.Cui trebuie sa ma adresez cu o sesizare si cine trebuie sa instaleze stalpii.A doua problema o am ca nu pot sa fac mutatie pe noul imobil pentru ca primaria nu a acordat numere la aceea adresa doar parcela.Va multumesc mult.
Cu privire la racord curent electric trebuie sa va adresati in scris furnizorului de energie electrica,ori sa va procurati sistem eolian de producerea energiei electrice,in caz de lipsa racord utilitar comun.

Privind mutatia,se poate face pe raza primariei unde se afla parcela/casa.
Cand a-ti obtinut autorizatie de construire a casei,pe terenul X,acolo se mentioneaza reperele cadastrale .
La recensamant 2011,au fost gasite case fara numar si suprafete de teren neanregistrate.
Dupa finalizarea Recensamantului (aproximativ pana in luna aprilie 2012),vor fi numerotate toate casele persoanelor aflate in situatii similare.
Nitica rabdare si totul se va reglementa cat de curand !

Succes!