avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate riderontornadoes

Activitate riderontornadoes

este posibil ca proprietarul sa-l fi scos de la fisc. sau poate a murit, nu stiu. Cum pot sa-i legalizez situatia ca fiind al meu?
Sunt in posesia unui automobil inmatriculat cu numere vechi, singurul act pe care il am este o copie a unui talon din anul 1991, in care este specificat numele proprietarului. Este posibil sa ma duc la un notar si sa declar pe proprie raspundere ca am cumparat aceasta masina de la proprietar, si ca acest act sa tina loc de act de proprietate? Mentionez ca nu mai dau de om, s-a mutat de mult de la adresa.
stiu ca pot sa-mi ridic permisul de la politie pe baza certif de grefa. intrebarea mea era ce se intampla daca nu imi ridic permisul de la politie, si pastrez la mine etificatul de grefa. Aman procesul de cateva ori, din diferite motive, si dupa ce trec trei luni ma duc la politie si imi ridic permisul, concomitent cu renuntarea la proces. Intrebarea mea este ce risc daca sunt oprit in trafic si ii arat politistului certificatul de grefa, motivand ca nu am avut timp sa trec pe la politie sa imi ridic permisul. Practic, contestand procesul cerbal, efectele lui nu mai sunt valabile, deci as avea dreptul sa circul, nu? V arog sa-mi dati un raspuns mai la obiect, multumesc.
buna ziua. vreau sa va intreb daca, in cazul in care am permisul de conducere suspendat si contest procesul verbal obtinand si un certificat de grefa, pot circula cu acest act. Ce se intampla daca sunt surprins in trafic de catre un politist si ii arat acest certificat de grefa? Mentionez ca nu vreau sa imi ridic permisul de la politie, astfel incat, in cazul in care pierd procesul, sa il pot ridica la expirarea perioadei de suspendare. asadar, vreau sa merg oarecum in paralel cu demersul meu si in tot acest timp sa imi "scada" si numarul zilelor de suspendare. multumesc.
in pv scrie fapta savarsita este prevazuta de art 121/1 RA oug 195/200 (asa scrie, doua sute, nu doua mii sau doua mii doi!) si sanctionata de art 102/3/e oug 195/2002 (sau 2000, ca nici aici nu se intelege exact.) din ce vad eu pe net nu are nici o legatura cu viteza. sau poate nu am stiut unde sa caut. Va multumesc mult pt raspuns.
buna ziua. as dori sa stiu daca am sanse sa pot contesta un pv pt amenda exces viteza in cazul in care articolele pe baza carora am fost sanctionat sunt trecute total aiurea in amenda. M-am uitat in oug 195/2002 si unul se refera la sanctiunile primite pe teritoriul altui stat, iar celalalt la nerespectarea regimului vehiculelor cu tractiune animala....de asemenea, cnp-ul este trecut gresit. multumesc.