Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... declaratie notariala proprietate auto, proprietar de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

declaratie notariala proprietate auto, proprietar de negasit

Sunt in posesia unui automobil inmatriculat cu numere vechi, singurul act pe care il am este o copie a unui talon din anul 1991, in care este specificat numele proprietarului. Este posibil sa ma duc la un notar si sa declar pe proprie raspundere ca am cumparat aceasta masina de la proprietar, si ca acest act sa tina loc de act de proprietate? Mentionez ca nu mai dau de om, s-a mutat de mult de la adresa.
Buna ziua !
Nu rezolvati problema astfel ; Ganditi-va ca proprietarul trebuie sa plateasca la zi impozitul aferent ....
Imposibil sa nu il gasiti pt a definitiva actele , este si in interesul acestuia ...
este posibil ca proprietarul sa-l fi scos de la fisc. sau poate a murit, nu stiu. Cum pot sa-i legalizez situatia ca fiind al meu?
daca nu poti face dovada cu vreun act de dobandire al vehiculului (cumparare, mostenire, donatie, etc), in niciun fel. ar mai fi la tribunal, cu martori care au participat la cumparare, dar tot trebuie sa-l gaseasca pe vanzator...