avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate irad

Activitate irad

Am un credit la o banca si timp de un an mi-am achitat la timp ratele. A urmat o perioada dificila din punct de vedere financiar: am fost 2 luni in concediu fara plata apoi sotul a ramas fara serviciu si cand el s-a angajat mi s-a redus mie salariul la jumatate( s-a micsorat norma de lucru). In consecinta am acumulat restante la banca. Chiar daca am mai platit patial tot s-a considerat intarziere la plata. Am fost la banca si am facut cerere de reesalonare dar mi-au cerut sa platesc jumatate din restanta, cam 3000 lei. Evident ca nu am de unde sa iau acesti bani.Ce pot face in aceasta situatie?
As dori sa-mi raspunda un avocat. Va multumesc.:(
As dori sa-mi spuna cineva ce se intampla in cazul unei executari silite atunci cand eu nu am garantat cu un apartament.In contractul de credit am specificat ca stau cu parintii. Are dreptul executorul jud. sa vina acasa la parinti? Ce ar putea sa-mi ia? Ce se poate intampla?
Si as mai avea o intrebare, colega mea are un apartament impreuna cu o matusa, ar putea fi executata silit chiar daca nu este apartamentul ei in intregime?
va multumesc.