avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate imeime

Activitate imeime

Da, recunosc ca am fost un pic tensionat! multumesc pentru intelegere!
Deci, ideea e caci cartea funciara ramane blocata si vroiam sa stiu daca o poate debloca notarul care a incheiet precontractul sau trebuie sa ajung cine stie pe la ce instanta !?
multumesc!
pai, nu va suparati, dar daca dvs imi vindeti mie masina si va dau un avans iar dupa o luna si jumatate eu nu mai am restul de bani, asa cum ne intelesesem si va cer avansul inapoi, e inregula ?...
... pai poate in luna asta si jumatate vindeam altui client...! ... ce vina am eu ca banca nu i-a aprobat creditul... trebiua sa se asigure inainte de plata avansului si sa inhame doar la ceeace poate duce....!

[Editat - Va rog sa pastrati un limbaj politicos. Combateti ideea daca aveti argumente, nu persoana. Multumesc]
Vanzare locuinta
Client cu credit ipotecar
Precontract notarial cu avans

Ce se intampla cu Caretea Funciara daca clietului nu i se aproba creditul de catre banca ?
Raman cu Cartea Funciara "blocata"?
Poate clientul sa ceara avansul inapoi conditionandu-mi "deblocarea" cartii funciare?
Care sunt procedurile sau reglementarile pt aceasta situatie?
Multumesc !
stie cineva ?
Va rog un raspuns competent !
george_neagu a scris:

Acum stiti si dumneavostra ca era mai bine sa nu se ajunga la faza asta. ...


Pai si cum trebuia sa fac!? sa-i sparg capul debitorului....!
Am avut un proces, am castigat, am ajuns la un executor si acesta m-a pus la plata... cuum adica era mai bine sa nu se ajunga aici...!!??
Cum sunt stabilite preturile pe care le pot impune executorii?
Se poate ca o "editere proces-verbal de constatare" (adica o hartie )sa coste 100 ron + tva ?
in cat timp trebuiesc platite sumele solicitate de catre executor?

multumesc!
jocandi causa a scris:

Si eu as merge tot pe plangere penala pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti.


stiti care e problema ?... debitoarea este o societate comerciala cu f. f. mare influienta in zona...!... si ce-o sa se-ntample?... respectivul o se aleaga cu amenda, pe care nici p'aia n-o s-o plateasca... iar plangerea penala - chiar daca este favorabila - nu inseamna neaparat ca-mi incasez banii restanti...!
eu as vrea sa dau in judecata executorul si sa-l si schimb!
Am o hotarare judecatoreasca investita cu form. exec. pentru drepturi salariale. M-am adresat executorului de un an de zile incheiat. Nu s-a rezolvat nimic si nici nu se intrezaresc perspective...
Am motive intemeiate (dar nu si probe!) sa cred ca acesta nu-si indeplineste corect atributiunile legale - cel putin !...
In plus, se incearca intimidarea mea pt a renunta la executare, inclusiv prin impunerea unor sume prea mari (pentru mine) legate de ch de executare, in asa fel inct sa fiu determinat sa nu mai platesc si inplicit sa renunt.
cum sunt stabilite preturile pe care le pot impune executorii?
se poate ca o "editere proces-verbal de constatare" sa coste 100 ron + tva ?

in cat timp trebuiesc platite sumele solicitate de catre executor?

multumesc!
Kyandra a scris:

1. despagubirea nu o stabileste/plateste primaria ci ANRP-ul, unde trebuie trimis dosarul dvs.


ok, nu m-am facut inteles bine !
eu nu doresc sa-mi plateasca primaria despagubirea aia a lor! eu doresc sa dau in judecata primaria pentru daune-interes pt. faptul ca nu m-a pus in posesie pe vremea cand existau terenuri libere. deci sa-mi plateasca valoarea terenului din ziua de azi daca eram pus in posesie si l-as fi vandut + despagubiri sau daune-interes pt. acesti 20 de ani pierduti prin nefolosirea bunului meu.
cam asta era sensul intrebarii mele!
deci, cineva se face vinovat de faptul ca nu am fost pus in posesie incepand din anul 1991 de cand am adeverinta care confirma si atesta (asa scrie in ea !) dreptul de proprietate reconstituit asupra carerii de retrocedare si nu cred eu ca nu mai erau terenuri chiar dinaintea (sau de la inceputul) retrocedarilor !...
ms!