avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate analely

Activitate analely

Răspuns la discuția Drept de propietate
pt ca atunci cand am facut trerea la primarie persoana care ne-a vandut a trecut tot terenul pe numele nostru
Noi suntem oameni de buna credinta si nu vrem sa ii luam vecinului partea pe care el a cumparat-o odata cu noi si acuma nu mai recunoaste.
El acuma se razbuna pe noi...
Deci eu am cadastru si terenul este trecut in cartea funciara..
El nu stiu ce acte are...
cred ca el acuma face succesiunea cu mostenitorii, dupa mine nu cred ca acest teren pe care parintii mostenitorilor l-au vandut mai trebuie introdus in succesiune nu le mai apartine acest teren dinainte de a murii parinti lor.
Mai am o intrebare: primaria poate elibera un titlu de proprietate pe acelasi teren la 2 persoane distincte? si daca da se poate anula vreunul
Ma gandesc ca poate primaria a eliberat si pe numele celui care ne cere sa eliberam terenul un titlu de proprietate.
Răspuns la discuția Drept de propietate
dumneavoastra spuneti ca sansele sunt de partea mea, dar alte persoane spun ca sunt sanse aproape nule.
Eu as vrea sa stiu daca se poate anula inscrisul in cartea funciara
Răspuns la discuția Drept de propietate
Intredevar eu l+am cumpărat de la proprietar si nu de la mostenitori si eu l+am intabulat, nu celalalt.
Eu am titlu de proprietate pe numele meu

Heloo,
ma poate ajuta cinevaa....

Am un teren cumpărat in urma cu 14 ani de la o persoana care intre timp a decedat.
Terenul a fost impărtit in 2 parti, o parte am cumpărat+o eu şi cealaltă parte o alta persoana.
Până să decedeze peroana a trecut acest teren la primarie pe numele meu, inclusiv parcela cumpărată de cealalata persoană, in concluzie eu am titlu de proprietate pe inteaga suprafaţă, dar eu nu folosesc decat jumate din teren, deci partea care am cumpărat+o initial.
Anul acesta am facut cadastru la teren deci si intabularea.
Intre timp persoana care a cumpărat a doua jumatate de teren imi cere sa eliberez si parcela mea de teren afirmand ca a cumpărat terenul de la fiii decedatei, imi cere printr+o notificare sa eliberez terenul in termen de 5 zile, daca nu o sa imi deschidă proces.
Vreau sa stiu in cazul in care se deschide procesul ce sanse de castig are aceasta persoană.
Multumesc
Buna ziua! Se mai acorda sporul de fidelitate in anul 2010?Daca luna aceasta am facut 10 ani in institutie mai pot beneficia de sporul de fidelitate?Mentionez ca sunt bugetar.
Răspuns la discuția Trecerea pe functie
Multumesc pentru raspunsuri! Mi s-a spus ca OUG 1/2010 interzice orice avansare.
Răspuns la discuția Trecerea pe functie
Am facut cursuri postuniversitare de biblioteconomie la Univ din Bucuresti. Am platit cursurile din banii mei, desi in alti ani colegilor li s-au platit de catre Universitate. Si scuze nu era vorba despre angajare, caci sunt angajata, ci despre avansare. Trecerea de la referent la bibliotecar.
Buna ziua! Am o problema legata de trecerea pe functie.Lucrez la o biblioteca universitara, referent s, cu o vechime de 3 ani la biblioteca iar in institutia respectiva o vechime de 15 ani. La angajarea in biblioteca am samnat un contract prin care ma obligam ca in termen da 2 ani sa fac specializare. Am facut-o acum un an si ceva si nu vor sa ma treaca pe functia de bibliotecar, motivand ca nu se fac nici un fel de angajari in anul 2010.Ce pot face? Multumesc!