Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de propietate

Heloo,
ma poate ajuta cinevaa....

Am un teren cumpărat in urma cu 14 ani de la o persoana care intre timp a decedat.
Terenul a fost impărtit in 2 parti, o parte am cumpărat+o eu şi cealaltă parte o alta persoana.
Până să decedeze peroana a trecut acest teren la primarie pe numele meu, inclusiv parcela cumpărată de cealalata persoană, in concluzie eu am titlu de proprietate pe inteaga suprafaţă, dar eu nu folosesc decat jumate din teren, deci partea care am cumpărat+o initial.
Anul acesta am facut cadastru la teren deci si intabularea.
Intre timp persoana care a cumpărat a doua jumatate de teren imi cere sa eliberez si parcela mea de teren afirmand ca a cumpărat terenul de la fiii decedatei, imi cere printr+o notificare sa eliberez terenul in termen de 5 zile, daca nu o sa imi deschidă proces.
Vreau sa stiu in cazul in care se deschide procesul ce sanse de castig are aceasta persoană.
Multumesc
depinde pe ce se va dovediti drepturile si partea adversa cum isi dovedeste si ea drepturile.. eu zic sa va puneti un avocat ca va asteapta un proces lung si greu
Eu zic referitor la sanse , sunt aproape nule.
Daca bine inteleg eu situatia sta cam asa.
Dvs ati cumparat terenul de la raposat , inainte ca acesta sa fi primit titlu de proprietate . Ulterior mostenitorii acestuia au obtinut titlul de proprietate pe intreaga suprafata si auu vandut-o perfect valabil vecinului dvs, care probail a sii ntabulat-o.

Daca asa stau lucrurile , legea e de partea vecinului dvs.
Nu stiu ce vrea sa insemne ca l-a inregistrat la primarie penumele dvs, poate fi doar un drept de uz , dar nu cred ca e titlu de proprietate.

Cu stima

Cons.j. Beniamin H
Intredevar eu l+am cumpărat de la proprietar si nu de la mostenitori si eu l+am intabulat, nu celalalt.
Eu am titlu de proprietate pe numele meu

toate sansele sunt de partea dvs.
dumneavoastra spuneti ca sansele sunt de partea mea, dar alte persoane spun ca sunt sanse aproape nule.
Eu as vrea sa stiu daca se poate anula inscrisul in cartea funciara