avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate gioni59

Activitate gioni59

Am lucrat la Combinatul Chimic Tarnaveni la sectia bicromat.
Si totusi casa de pensii a recalculat pensia cu stagiul complet de 20 de ani.
Oricum eu va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate,la toti cei care va pierdeti timpul, si nu de putine ori rabdarea, cu toti neavizatii ca mine.
Sa auzim numai de bine.
Poate nu am fost bine inteles.Problema este ca dupa deschiderea actiunii in instanta casa de pensii a emis o noua decizie calculand punctul mediu anual prin impartirea punctelor cumulate la stagiu de cotizare de 20 de ani .Ce am inteles din Decizia 40 este ca I.C.C.J.a decis ca pentru cei pensionati in perioada 1 iulie 1977-31 martie 2001si care au lucrat in grupa I de munca stagiul complet de cotizare este cel prevazut de art.14 din legea nr.3/1977 si nu cel prev. de art.43 din legea nr. 19/2000 pentru operatiunea de recalculare a pensiilor in baza OUG 4/2005. De ce este vinovata casa de pensii? pentru ca in 2005 la recalculare au luat in calcul stagiul complet de 26 de ani si nu de 20 ca si dupa deschiderea actiunii.Daca calculul ar fi fost corect ei nu trebuiau sa emita o noua decizie pentru corectarea punctului mediu anual, deoarece calculul se referea la aceeasi perioada cand aveau aceeasi legislatie.Deci, corectand calculul consider ca au avut in vedere art.14 alin (3), prevedre care dadea dreptul la pensie pentru cei care au lucrat cel putin 20 de ani in gr.I de munca, prevedere care era in vigoare inca de la iesirea la pensie. Prin urmare,eu cred ca daca in 2010 corectezi o decizie emisa in 1995, pe baza unei decizii a I.C.C.J. care are in vedere aceeasi baza legala care era in vigoare si la iesirea la pensie , este evident ca este o eroare inca de la prima decizie din 1995, care insa trebiua corectata in 2005 odata cu recalcularea.Care este diferenta legislativa avuta in vedere in 1995 si cea dupa Decizia 40.Niciuna,calculul facandu-se dupa aceeasi lege 3/1977.Toata problema este ca nu stiu in acest caz daca termenul de prescriere este cel de 3 ani sau de 5 ani?Si mai este o problema, care conduce la conclujia ca, calculu a fost eronat intocmit de casa de pensii pentru ca ei dupa deschiderea actiunii au stabilit noile drepturi cu data de 20.05.2009, deci retroactiv.De ce daca nu era gresita prima decizie?