Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi pensie retroactiv - stagiu realizat in grupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi pensie retroactiv - stagiu realizat in grupa I de munca

Sunt pensionar din 1995 . In septembrie 2010 am, deschis actiune impotriva Casei de Pensii pentru recalcularea corecta a pensiei in conformitate cu Decizia Inaltei Curti de Casatie de Justitie nr 40 din 2008 .Ca urmare ,Casa de Pesii a emis o noua decize stabilind punctajul mediu anual la stagiu de cotizare de 20 ani pentru grupa 1 de munca . Am lucrat in grupa 1 de munca 26 ani . Casa de Pensii a recalculat drepturile incepand cu data publicarii in M.O. a decizie ICCJ . Intrebarea este : pe ce perioada pot cere retroactiv drepturile avand in vedere ca ei si-au recunoscut vinovatia intrucat recalcularea nu are legatura cu decizia 40 a ICCJ deoarece in decizia 40 se face referire la art 14 din legea3/1977 care este aplicabila celor pensionati anterior datei de 31.03.2001 cand a intrat in vigoare legea 19 .
mihaelasasu a scris:
Casa de Pensii a recalculat drepturile incepand cu data publicarii in M.O. a decizie ICCJ . Intrebarea este : pe ce perioada pot cere retroactiv drepturile avand in vedere ca ei si-au recunoscut vinovatia intrucat recalcularea nu are legatura cu decizia 40 a ICCJ deoarece in decizia 40 se face referire la art 14 din legea3/1977 care este aplicabila celor pensionati anterior datei de 31.03.2001 cand a intrat in vigoare legea 19 .

Eu nu inteleg de unde rezulta ca cei de la pensii ar fi actionat cu vinovatie. Pe de alta parte, cred ca nu ati inteles prea bine ce a decis ICCJ prin Decizia nr. 40/2008. Puteti citi mai multe despre aceasta decizie precum si despre practica neunitara a instantelor din Romania accesand link-urile de mai jos.
www.avocatnet.ro/content/for...

Opinia mea:
Daca nu faceti parte dintre persoanele care au lucrat in locurile de munca prevazute la art. 20, lit. a), lit. c) si lit. d) din Legea nr. 19/2000, casa de pensii nu trebuia sa emita nicio decizie de pensie. Daca ati lucrat in aceste locuri de munca (unitati miniere, aviatie civila, activitate artistica), drepturile de pensie se cuvin de la data depunerii cererii de recalculare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Poate nu am fost bine inteles.Problema este ca dupa deschiderea actiunii in instanta casa de pensii a emis o noua decizie calculand punctul mediu anual prin impartirea punctelor cumulate la stagiu de cotizare de 20 de ani .Ce am inteles din Decizia 40 este ca I.C.C.J.a decis ca pentru cei pensionati in perioada 1 iulie 1977-31 martie 2001si care au lucrat in grupa I de munca stagiul complet de cotizare este cel prevazut de art.14 din legea nr.3/1977 si nu cel prev. de art.43 din legea nr. 19/2000 pentru operatiunea de recalculare a pensiilor in baza OUG 4/2005. De ce este vinovata casa de pensii? pentru ca in 2005 la recalculare au luat in calcul stagiul complet de 26 de ani si nu de 20 ca si dupa deschiderea actiunii.Daca calculul ar fi fost corect ei nu trebuiau sa emita o noua decizie pentru corectarea punctului mediu anual, deoarece calculul se referea la aceeasi perioada cand aveau aceeasi legislatie.Deci, corectand calculul consider ca au avut in vedere art.14 alin (3), prevedre care dadea dreptul la pensie pentru cei care au lucrat cel putin 20 de ani in gr.I de munca, prevedere care era in vigoare inca de la iesirea la pensie. Prin urmare,eu cred ca daca in 2010 corectezi o decizie emisa in 1995, pe baza unei decizii a I.C.C.J. care are in vedere aceeasi baza legala care era in vigoare si la iesirea la pensie , este evident ca este o eroare inca de la prima decizie din 1995, care insa trebiua corectata in 2005 odata cu recalcularea.Care este diferenta legislativa avuta in vedere in 1995 si cea dupa Decizia 40.Niciuna,calculul facandu-se dupa aceeasi lege 3/1977.Toata problema este ca nu stiu in acest caz daca termenul de prescriere este cel de 3 ani sau de 5 ani?Si mai este o problema, care conduce la conclujia ca, calculu a fost eronat intocmit de casa de pensii pentru ca ei dupa deschiderea actiunii au stabilit noile drepturi cu data de 20.05.2009, deci retroactiv.De ce daca nu era gresita prima decizie?
Domnule, v-am dat doua link-uri, trebuia sa cititi discutiile pana la capat.

Instantele care au respins actiunile avand ca obiect determinarea punctajului mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, actiuni intemeiate pe Decizia nr. 40/2008 a ICCJ, au avut in vedere faptul ca reclamantii nu indeplinesc, cumulativ, urmatoarele trei conditii:
-drepturile lor de pensie s-au deschis in perioada 01.07.1977-31.03.2001;
-persoanele au lucrat in locurile de munca prevazute la art. 20, lit. a), lit. c) sau lit. d) din Legea nr. 19/2000, respectiv in unitati miniere, in aviatia civila sau au desfasurat activitate artistica, si
-persoanele si-au desfasurat activitatea in grupa I sau in grupa II de munca.
De asemenea, instantele au retinut ca intre dispozitivul Deciziei nr. 40/2008 si considerentele acesteia exista contradictii (si exista, din nefericire).

Repet, casa de pensii nu a actionat cu vinovatie pentru ca, in mod evident, in anul 2005 nu exista Decizia nr. 40/2008 a ICCJ, decizie care a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 334/20.05.2009. In 1995 vi s-a calculat pensia conform art. 10 din Legea nr. 3/1977, respectiv in functie de media retributiilor tarifare lunare din 5 ani lucrati consecutiv, la alegere, din ultimii 10 ani de activitate. Atunci nu se punea problema determinarii pensiei in functie de stagiul complet de cotizare. Aceasta formula de calcul a fost introdusa prin Legea nr. 19/2000.

Deci, in 1995 pensiile nu se determinau in functie de art. 14 din Legea nr. 3/1977, ci potrivit art. 10 din acelasi act normativ.

Casa de pensii v-a recalculat drepturile de pensie incepand cu data de 20.05.2009, data publicarii Deciziei nr. 40/2008 in Monitorul Oficial. De ce, nu stiu, intrucat nu ati precizat in ce loc de munca ati lucrat. Simplul fapt ca ati iesit la pensie in 1995 si ca ati lucrat in grupa I de munca mai mult de 20 de ani nu va indreptateste sa beneficiati de drepturi de pensie determinate in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani. Trebuie sa indepliniti si a treia conditie, respectiv sa fi lucrat intr-unul din locurile de munca prevazute la art. 20, lit. a), lit. c) sau lit. d) din Legea nr. 19/2000.

In opinia mea, nu exista temei legal care sa va permita sa solicitati drepturi de pensie anterior datei de 20.05.2009.
Am lucrat la Combinatul Chimic Tarnaveni la sectia bicromat.
Si totusi casa de pensii a recalculat pensia cu stagiul complet de 20 de ani.
Oricum eu va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate,la toti cei care va pierdeti timpul, si nu de putine ori rabdarea, cu toti neavizatii ca mine.
Sa auzim numai de bine.
Puteti solicita diferentele de drepturi la pensie de care ati fost lipsit prin greseala Casei de Pensii din momentul recorelarii pensiei dumneavoastra, recorelare care s-a facut in baza Legii nr.19/2005. Intradevar Casele de pensii la datele la care au facut recorelarile nu au mai aplicat pentru cei care au lucrat in grupele speciale de munca, stagiul complet de cotizare de 20 de ani, si in mod abuziv sau in necunostinta de cauza au folosit stagiul complet de cotizare de 30 de ani si astfel cei care au lucrat peste 20 de ani in grupa I- a de munca sau peste 25 de ani in grupa aII-a de munca s-au ales cu diminuarea punctajului de pensie. Aveti dreptate! Mult succes pe mai departe! Pentru alte relatii imi postati e-mailul dumneavoastra. Tatal meu a avut o cauza similara si a castigat.