avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate hogas

Activitate hogas

stai potolita ,nu va mai faceti mila de batrani sunt niste cleptomani, cand se vad cu "sacii in caruta, te arunca din ea" . eu vb ca sunt patita si nu doresc sa mai treaca nimeni prin ce trec eu, ai grija ce faci, ce semnezi ca sa nu ajungi sa-ti plangi in pumni cum fac eu (si unde mai pui ca imi este si tata). gandeste-te bine ce faci dar.... eu la cate am patimit nu as mai face niciodata ce am facut, sa nu te increzi in ochii lor blajini si in cuvintele mieroase, totul se rezuma numai la banii
bafta multa
Răspuns la discuția Bunuri Retinute - neplata chirie
este o problema delicata. intotdeauna proprietarii vor sa mai traga cate ceva de la chiriasi. cred ca nu poti sa faci nimic pana nu achiti restantele,dar cu o plangere la politie ai incercat? rabdare si calmitate multa iti trebuie. succes
Răspuns la discuția sa ai incredere in parinti....
va multumesc ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti,dar va rog daca se poate sa ma indrumati mai departe. pot sa ma duc sa fac o plangere la sectia de politie de care aparttinem ,sa le explic ce se intampla si daca se poate sa vina sa ia referinte de la vecinii de pe scara ,dar, fara sa stie el,ca sa nu-i huiduie dupa aceea pe bietii vecini? le este teama de el si de modul lui de comportare.
va multumesc
Răspuns la discuția sa ai incredere in parinti....
mobila avea,dar am reinnoit-o,ce sa fac? am incercat sa spun ca sunt cumparate de noi, la care el fff zeflemist sa i le aduc pe alui inapoi de la gunoi. nu isi bate el joc de sufletele noaste?
sa iau faianta de pe pereti?
izolatia?
termopanele?... i-am cumparat toata aparatura medicala de la zeppter, cu bioptron,de masaj,tot ce se putea ca doar el le foloseste,am incercat sa le oferim tot ce se putea ,ca sa fie multumiti,pe timp de iarna cand fructele nu erau ei aveau fructierele pline,cu ce gresesc ? ei au fost cei care s-au rugat de noi sa le fim aproape,am stat alaturi de ei cand erau in spital..si acum ca nu mai intra in casa banii care intrau nu mai suntem buni?
de ce cand ne-adus la notar sa facem actele nu a specificat ca sa nu stam cu ei, sa le dam o cota financiara lunara si ramaneam in casuta noastra de 20m/p. si aveam si dbani in cont la ora actuala si poate si un apartament mai micut ca nu mai investeam in casa lor.este frumos ca fica ta ,care ai aparat-o de foc si de ploaie sai care zici ca i-ai dat educatie sa te tarasti pe usile tribunalelor? dar daca mama nu este de acord cu ceea ce face el,poate face fara acordul ei,fara semnatura ei? noi oricum plecam ,vrem liniste....multa liniste. va multumesc ca mi-ati raspus, sa va dea dzeu multa intelepciune si sanatate multa
Răspuns la discuția sa ai incredere in parinti....
de cale amiabila .nu poate fi vorba,deoarece mamam nu se afla in tara,ea nu este deacord cu ceea ce face tata,si unca o chestie care doare....s-a investit mii de euro in aceasta apartament de 3 camere.totul este nou,super mobilat si utilat . se poate sa dai asa de usor cu piciorul la 5 ani de munca in strainatete?
cand primeam lunar cate 1500 -1700 euro pe luna,era bine nu?
iar acum ca se intrara in casa pana in 1500 ron e rau,nu?
nu se mai poate,chiar totul la batrani se rezuma la averi,si ,cum sa faca sa pacaleasca pe cei din jur?
Răspuns la discuția sa ai incredere in parinti....
de intors trebuie sa ne intoarcem in garsoniera ,ca nu se poate traii in stres.eu am o fetita de 11 ani este cls a 6-a ,ne jicneste pe toti,mai nou de 3 zile isi incuie usa de la camera lui (dormitorul) unde avem si noi ca tot omul in balconul camerei,o muratura,un cartof,ceapa, in dormitorul sa se afla si cel mai mare sifonier din casa unde sunt lenjeriile de pat.nu avem acces la ele.nu pot sa intind o rufa spalata.... tipa in gura mare sa plecam din casa lui ca nu mai are nevoie de noi,ca el se descurca plateste femeie sa-i faca menajul .nici de mancarea care am facut-o pt noi toti nu vrea sa mai manance.,dar nici nu vrea sa dea scris ca de fapt noi daca plecam o facem fortati de el si de comportamentul sau.detin o filmare din luna februarie cand a fost un scandal monstru (era si mamam acasa) si cand a aruncat in fetita mea cu o farfurie cu intentia de a o goni si felul cum a vb cu ea ceea ce i-a zis.(cuvinte obscene)...un bunic nu vb asemenea cuvinte cu o nepoata de 11 ani. astept raspuns de la dvs.va rog sa ne indrumati ce sa facem. noi nu ne mai gandin acum "material" vrem sa fim familia linistita care am fost pana sa venim aici,sa ne crestem copilul in liniste si sa-i dam o educatie cu vb frumoase nu cu vulgaritati pe care le aude zil;nic din gura bunicului
iar de intretinut nu putem tine 2 case, si plus de asta a zis ca v-a schimba iala de la usa ,ca daca facem ceva legat de plati v-a lasa apa sa curga zi si noapte,v-a lasa lumina aprinsa ,aerul conditionat sa mearga non-stop....si in cazul acesta ce facem?poate si il cred in stare, martori sunt toti vecinii de pe scara ,avem si noi prieteni care ne vizitau pana ne-a interzis el sa mai vina cineva din partea noastra in casa,toti cei din jurul nostru dau vina pe boala lui (insulini-dependent,are 2 accidente vasculare ,1 preinfard) multe cunostinte din partea lui l-au intrebat de ce face asa ceva? ce ii lipseste? la care el ffff ....a raspuns ca nu ii lipseste nimic dar ca nu ne mai vrea in preajma sa, vrea sa stea singur si de aceea refuza tot (ingrijire,mancare) ,si de aceea ne face viata calvar ,ca sa ne determine sa plecam din casa .sincer imi este si rusine sa mai dau ochii cu vecinii de pe scara,am vecine cu care am copilarit si care tot timpul cand ne intalnim pe la piata,prin parc ma intreaba "cat putem sa mai rezistam la cate patimim din cauza lui,ca daca tata face ce face, o face pt ca are de toate si nu i-a lipsit nimic" !!!
va rugam sa ne indrumati,noi nu mai putem sta alaturi de el, ne-a amenintat ca ne da foc in casa,ca da cu "rahat " pe pereti ,ca suntem slugile lui....nu mai putem.asteptam sa vina anul viitor ,sa vina mama din italia(daca se mai intoarce) si ce-o vrea dzeu. ea nu este de acord cu comportamentul lui.... de aceea la si parasit.
Răspuns la discuția sa ai incredere in parinti....
da mama ne poate sustine afirmatia,daca a plecat de langa el va dati si dvs seama ca s-a saturat.femeie de 60 sa plece din casa ei,din patul ei...pt ca s-a saturat de el. efectiv ne domina pe toti in casa,ne dirija viata,familiile,casnicia,educatia copilului,....si totul trebuie sa aiba un sfarsit. va dati seama in ce hal ne-a adus ca nu mai avem liniste in suflete(sotul meu are 47 de ani,eu 40)cat o sa ne mai cvonduca vietile?
asa a fost dintotdeauna ,dar nu am vrut sa recunosc ,ca ,un parinte poate face atea necazuri si probleme copiilor care ,l-au spalat la fund cand a fost bolnav,i-a intins farfuria cu mancare cand i-a fost foame,i-a oferit paharul de apa cand i-a fost sete....eu ma rog la bunul dzeu sa ma tina intreaga la minte, sa-mi cresc copilul asa cum cred eu ca este bine si sa nu fac ceea ce au facut parintii mei cu noi.... si anume - efectiv ne-au pacalit sa stam cu ei ,sa-i ingrijim..iar ei sa-si stanga pensiile ani de zile,mai i-a si chiria altei case,si pt ce? cand nu o sa mai poata sa faca chiar nimic...nici macar paharul de apa sa nu aiba cine sa il dea,...nu as vrea sa fiu in pielea lui cum se v-a simti,nu-mi doresc decat sa fiu linistita sufleteste ,ca nu mi-am batut joc de el,ca l-am respectat pana in ultimul ceas(pana ies din casa si plec la garsoniera) si sincer cu mana pe inima va spun si va scriu, NU VREAU SA MAI AUD DE EL, dumnezeu cu mila, ce si-a dorit aia v-a capata(siguratatea si dispretul celor care candva l-au iubit si respectat)sincer la felul cum umbla el o sa ajunga un boschetar-imi pare rau ca spun asa ceva ,dar,este o realitate.si-a asigurat cat de cat conturile la cec...dar pana cand..?
faptul ca mama nu este de acord cu felul cum se comporta,ne poate ajuta cu ceva ? daca e sa ne dea in judecata...ca eu nu o sa fac,ca nu am plecat ca am vrut noi(am plecat ca nu mai putem rezista stresului ,jicnirilor,calomniilor....)ne-a gonit el de prea mult bine si prea multa dragoste oferita material,moral si fizic... la ce urmari ne putem astepta? mai putem recupera ceea ce am investit in casa? faptul ca am platit noi tot,dar absolut tot,mai putem recupera ceva? mobila pe care am schimbat-o,nu o pot lua cu mine ca nu am unde sa o asez,izolatia de pe pereti,aer conditionat,termopane,bai modernizate....va dati seama ca s-a investit, ca am zis cat suntem tineri sa facem ceva ....dar am facut-o....pt altii!!!
imi pare sincer rau,dar cand vad batrani ca se plang ,pe la tv, pe strada....nu ma mai impresioneaza, stiu ca sunt niste prefacuti, nu mai am incredere in ei.... sa-mi mai fie mila? NU!!! cat am suferit,si ,stati putin ca nu s-a terminat...shoul e abia la inceput(legat de ce v-a spune legea)
buna ziua.nu stiu cum sa incep....trebuie putina calmitate si rabdare
in aanul 2006 luna septembrie ,parintii mei ,ne-au rugat pe mine si pe sotul meu sa fim de acord de a ne ceda apartamentul lor cu un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.noi la perioada aceea aveam(si inca avem) o garsoniere intr-un camin de nefamilisti.sotul meu muncea in italia de vre-o 1 an si la rugamintile lor am acceptat ,nestiind ce ni se v-a intampla pe parcurs.am facut actele,(paltite de noi)sotul meu intre timp a plecat sa maunceasca mai depatre in italia,eu am ramas cu parintii si am inceput sa investesc. am uitat sa va specific ,faptul ca tatal meu,mi-a pus o conditie la inceput ,care pe moment n-am prea cantarit-o....si anume ca "garsoniera sa ramana a fratelui meu asta cand o sa-i vina mintea la cap" cert este ca acea garsoniera au inchiriat-o si tot ei au beneficiat d ebanii de pe chirie.
anii au trecut,bineinteles ca din moment ce nu faceam cum vroia tata,adica culoare de faianta,modelul usilor,geamul tremopan sa fie ....zugraveala sa fie ....violeta chestii de genul acesta,eu achit intretinere,lumina,impozit,telefon,mancare,medicamente.....absolut tot....ei doar isi stangeau pensia ,luau si banii pe chirie si faceau diverse lucruri utile pt ei. si anule si-au cumparat masina noua,au fost iconcedii ,si-au depus la cec peste 300 milioane....acum a venit creiza,cum stiti.
sotul s-a reintors in tara,banii (salariu) nu mai sunt cum erau si bineinteles ca au venit si discutiile.intre timp mama l-a parasit pe tata(dar nu legal) a plecat in italia ,tot din cauza lui si a vulgaritatilor , si i-am spus frumos faptul ca el a luat chiria atatia ani si s-a folosit de ea ,vrem si noi sa luam bani ,ca daca am fost deacord ca sa-i las garsoniera(verbal) fratelui meu,bani nu -i dau pai pe amndoua nu se poate....si de aici scandal cu vulgaritati inimagilabile,cu jicniri la persoana,copilul mi l-a denigrat in fata tuturor chiar si pe noi,ne inchuie usile la camera und edoarme el ca sa nu avem acces la balcon si acolo tin si eu ca tot omul ,un cartof o ceapa,intind rufe, ma chinui pe unde apuc.face toate aceste rautati ca sa ne determine sa renuntam la tot si sa plecam la garsoniere.va rog daca puteti sa ma indrumati ce sa fac. tin sa mentionez ca de dat in judecata nu pot deoarece mama nu se afla in tara . va multumesc si astept raspuns