Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate apetra

Activitate apetra

Prin HG 580/2021 - organizarea activitatii la locul de munca se va face tinand cont si de gradul de vaccinare a angajatilor de la acel loc de munca, atestat prin certificat de vaccinare impotriva virusului SARS-CoV-2 prezentat de salariatii pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, precum si de numarul de angajati care se afla in perioada cuprinsa intre a 15-a zi si a 90-a zi ulterioara confirmarii infectarii cu virusul SARS-CoV-2 si care detin si prezinta angajatorului adeverinta eliberata de medicul de familie. Aceasta nu se poate face decat solicitand angajatilor adeverintele de vaccinare / adeverinta de la medicul de familie. In ce conditii s-ar putea face s-ar putea cere adeverintele de vaccinare sau cele de la medicul de familie?
Sunt mostenitor intr-o succesiune deja deschisa. Pot renunta la succesiune? As vrea ca bunurile de la cel decedat sa ramana integral celeiluilat mostenitor cu care am deschis succesiunea.
Am beneficiat de ajutorul de telemunca pentru angajati in starea de urgenta. In starea de alerta am mai angajat oameni, au revenit angajati din concediu crestere copil , respectiv angajati care nu au fost in telemunca in starea de urgenta au intrat in telemunca in starea de alerta. Se poate cere ajutorul de 2500 lei pentru telemunca pentru cei care nu au beneficiat? Respectam toate conditiile si pentru ei: acte aditionale, operare REVISAL, cel putin 15 zile lucratoare in telemunca in starea de alerta.
OUG 163/2020 - asigurare retroactive in baza unui contract de asigurare sociala pentru o perioada de maxim 6 ani (cumparare vechime in munca). Cei 6 ani pot fi constituiti din perioade care se intind pe 8 ani? Am 3 ani integral de acoperit si inca 5 ani cu perioade incomplete si rezulta un total de 5 ani si 7 luni.
O angajata refuza sa poarte masca. Pentru ca azi a fost vazuta in 3 randuri fara masca si a refuzat sa o puna a fost trimisa acasa dat fiind ca lucreaza pe o linie cu inca 20 operatori. In conditiile in care efectiv nu ii pasa ca poate fi sanctionata (exista mentiunea ca nepurtare masca este abatere disciplinara in regulamentul intern) ce alternative am?
Legea 448/2006 modificata in august prin Legea 193/2020 permite angajatorilor sa plateasca lunar catre bugetul de stat o suma reprezentand echivalentul a minimum 50% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata inmultit cu numarul de locuri de munca daca nu au angajat persoane cu handicap. Exista vreun impediment daca avem contract, acord de parteneriat cu o UPA si am inceput sa achizitionam bunuri sa putem beneficia de reducere fond de handicap incepand cu luna octombrie (contributiile lunii septembrie)?
Concediu medical carantina fiind contact direct al unui caz confirmat COVID-19 acordat in baza Legii 136/2020. Pe langa certificatul de concediu medical mai trebuie sa prezint angajatorului alt document? Daca da, exista in vreun text legal precizarea documentelor de prezentat la revenirea la munca? Pe vechea legislatie, pentru izolare se prezenta certificat concediu medical si adeverinta de la medicul de familie.
O.U.G. 92/2020 - măsuri active de sprijin destinate angajaților și angajatorilor în contextul situației epidemiologice - nu mai mult 41,5% din câștigul salarial mediu brut. Zilele de concediu medical suportate de unitate (cele 5) se vor declara in Lista anexa la cererea pentru cei 41,5% la "Numărul orelor lucrătoare din lună"?
Un cuplu, necăsătorit, au un copil (recunoscut de tata) și ajung în instanță pentru stabilire drepturi vizitare și pensie alimentara. La unul din termene depun în instanta o înțelegere prin care au convenit cuantum pensie și zile vizitare. Pensia este mai mica decât 25% venituri tata. Poate instanta sa nu ia în considerare înțelegere părți și sa decidă, în baza actelor de la angajator, o pensie mai mare, la nivel de 25% venituri tata?
Pentru 2 saptamani in martie, datorita pandemiei, angajatii au fost in zile libere platite urmand a le compensa cu orele suplimentare in urmatoarele 12 luni. Avem nevoie de angajati sambata si duminica si isi dau acceptul pentru compensarea orelor suplimentare cu zilele libere din martie si vor primi tichet de masa. Care este situatia platii pentru sambata si duminica?