avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate alice1972

Activitate alice1972

Buna ziua. Tatal meu a fost administratorul blocului in care locuieste si are lipsa in gestiune .A platit minusul conform registrului de casa la data predarii gestiunii, insa noul administrator sustine ca are o datorie de 4 ori mai mare. Noul administrator a calculat datoria scazand suma restantelor tuturor locatarilor din total solduri neachitate la furnizorii de utilitati. Mentionez ca nu s-au facut inca calculele de catre un expert contabil. Din aceasta cauza nu vrea sa semneze adeverinta necesara pt vanzarea apartamentului tatalui meu, desi apartamentul in sine nu are datorii catre asociatie, toate utilitatile si fd de rulment fiind achitate la zi. In aceasta adeverinta este vorba de datoriile apartamentului sau se tine seama si de datoriile personale ale proprietarului, care a fost si administratorul blocului , nu doar un locatar oarecare?. Noul adm si noul presedinte sunt obligati sa semneza adeverinta in caz ca apartamentul nu are datorii la utilitati? Probabil ca ei urmaresc sa faca o plangere in instanta pt a se pune sechestru pe imobil. Daca datoria nu este inca stabilita corect de catre o persoana autorizata .....se poate pune sechestru ....si cat ar dura procedurile pana la punerea de sechestru pe imobil. As dori un raspuns f f urgent. Sunt disperata. Multumesc f mult .
Tatal meu a fost administrator al asociatiei de locatari. Noul administrator nu vrea sa primesca documentele asociatiei, zice ca nu e treaba lui, nu are obligatia de a primi aceste acte. Imi puteti spune sunt obligatiile partilor in acest caz: predare - primire a gestiunii administratorilor de bloc. Cine ar trebui sa preia actele, arhiva?
As dori sa-mi spuneti va rog un articol de lege.
Va multumesc.
alice1972