avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate catalinrw

Activitate catalinrw

Multumesc frumos de raspuns, cam in cat timp as putea fi chemat la politie? nu mai pot merge eu pt ca cele 24 de ore au trecut deja si as vrea sa stiu dupa cat timp pot sa spun ca nu sa inaintat nici un demers?
Am fost recent implicat intro altercatie in trafic, soferul unei masini desii initial ma lasat sa ma incadrez pe banda ulterior a accelerat si ma tamponat usor, (masina nu prezinta nici o urma) am coborat si iam cerut explicatii si daca vrea sa mergem la politie de aici discutia a degenerat si acesta a sarit la bataie lovinduma , m-am aparat si eu si l-am imobilizat ulterior am fost despartiti dupa interventia unor treecatori. L-am intrebat in reepetate randuri daca vrea sa mergem la politie si a zis ca nu vrea pentru ca nu e vina lui si masina nu prezinta urme, nici el nici eu nu am suferit rani.
Intrebari:
1) In cat timp pot afla daca acesta a mers si a declarat accidentul (desi a refuzat initial) sau de unde
2) Unde pot cere imaginile din intersectie (cele de pe stalpi)pentru a dovedi ulterior faptul ca el este cel care a atacat, in caz ca acesta merge la politie si face vreun dennunt sau cine stie ce poate inventa?
3) Ce consecinte pot urma in urma incidentului (inafara de suspendarea permisului pentru nedeclararea tamponarii)
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
cat teau costat taxele si avocatul? daca ai avut? as vrea sa merg la un avocat specializat pe aceste probleme din buc sa se uite in acte sa imi zica exact ce pot face?
mai am si o alta solutie inafara de contestatie? pentru contestatie trb sa imi angajez un avocat? si cam la cat se ridica in general si onorariul acestuia?
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
de aceiasi problema mam lovit si eu mau pus sa semnez un angajament dictat de responsabilul de recuperare credite neperformante al bancii dar nu am primit nici un raspuns scris dar ma asigurau mereu ca totul e ok, am terminat de achitat creditul si ma trezesc cu proprire pe contuni si instiintare de executare silita , aflu de la executor ca banca dessi respectam angajamentul a facut cerere sa fiu executat silit iar acum executorul desi stie de greseala bancii in cere sa achit cheltuielile + onorariu pt a ridica proprirea , seful depratamentului de recuperrari recunoste gresealaa si imi raspunde sictirit ca asta e dak numi convine sai dau in judecata ca oricum ei nu miau dat nimic la mana ca sant de acord cu angajamentul de plata ..... adik cum zicea si domnul avocat fac tot ce e posibil sa "te faca" chiar dak tu esti coresct si achiti tot mai storc de la tine bani prin birourile de executare care au stransa legatura cu bancile, in cazul meu executorul judecatoresc este fostul sef al biroului de credite neperformante la banca cu care am probleme "emporiki". si nu stiu cum sa scap de aceste onorarii nici eu nu am posibilitatea sa ma adresez instantei
am ramas restant la plata si banca a inceput procesul de executare silita in cadrul bancii am redactat un nangajament de plata la care nu am primit raspuns scris doar aprobarea telefonica lam respectat dar dupa 2 luni banca incepe executarea prin execcutor, la 1 luna retrage cererea iar apoi trimite la alte doua luni continuarea executarii, desii respecct angajamentul in continuare termin de achitat creditul dar executorul imi pune proprie pe un cont pt a reccupera cheltuielile de execcutare plus onorariu, imi zice ca asa banca a gresit cand a trimis dar el tot trb sasi recupereze onorariu care e scris in registru si nu poate fi modificat sau negociat asa e?? cam cat costa contestatia la executare cu tot cu taxe si avocat ? o pot rezolva si altfel ....
Răspuns la discuția Aprobare tacita
multumesc frumos, ma pot folosii de faptul ca am inregistrat un angajament de plata la banca si lam respectat chiar dak din partea bancii nu am primit decat un raspuns verbal? au trecut 4luni si cel scris nu a aparut
Discuție Aprobare tacita
Legea aprobarii tacite se poate aplica si asupra unei institutii bancare ? pe scurt dak am depus o cerere la banca iar aceasta nu a furnizat nici un raspuns scris in termen de 30 de zile pot considera cererea aprobata in favoarea mea????
Stiu ca fata de alte postari e mult de citit da vreau sa fiu cat mai explicit astfel incat cine ma poate ajuta sa ma indrume cat mai exact fiind la prima problema cu bancile si ultima sper.
Am fost si am stat de vorba cu executorul judeccatoresc si din dosarul pe care il avea de execcutare am aflat ca banca a comis multe greseli in cazul meu. Astfel in data de 06.04.2012 cand i sa refuzat sotiei mele sa achite rata din motivul ca creditul se afla in executare si a fost pusa sa semneze un angajament prin care se obliga sa achite initial restanta in valoare de 1500E si o rata lunara dubla timp de 6 luni astfel procedura de executare sa se incheie nu era inaintata nici o cerere catre execcutorul judecatoresc aceasta cerere fiind inaintata dupa ce am achitat sumelele convenite in angajamentul de plata adica la 1 luna distanta pe data de 25.05.2012 adica au incalcat partea angajamentul grosolan desi eu lam respectat, angajament pe care sotia mea la scris sub indrumarea membrului din cadrul biroului de recuperari responsabil de cazul meu. Acest lucru la uimit chiar si pe executor care imi spune ca nu intelege de ce am mai inainntat cerere catre el dak am respectat angajamentul, la 1 luna dupa inaintarea cereri mai exact la data de 08.06.2012 banca revine asupra deciziei recunoscandusi astfel greseala si inainteaza catre executor o cerere de incetare a executarii. La data de 07.08.2012 inchei de achitat intreaga suma restanta dar ei comunica ulterior executorului sa inceapa o noua procedura de executare pt o falsa restanta de 3000e, banca a reccunoscut greseala si a zis ca executorul va redacta o alta instiintare eliminand suma de 3000e dar sant obligat sa achit onorariul execcutorului + taxe si acum vine surpriza execcutorului cand vede grseselile succesive a le banci si faptul ca doresc sa contest in instanta procedura o da in tocmeala cu mine ca e dispus sa imi faca o asa numita reduce si sa platesc doar jumate din suma totala onorariu+taxe daca fac pe loc o cerere, refuz sa fac acest lucru sustinand ca nu am ce plati ca este greseala banci si merg mai departe, si iar mai scade din suna ajungand din 2600 lei la 750 numa sa nu inaintez procedura de contestare ca “oricum trb sa platiti un avocat,dureaza + taxe de judecata etc si poate nu castigati chiar” omu aproape ca ma ruga sa ii dau si lui ceva bani si sa nu inantez contestatia fiind constient cred ca am foarte mari sanse de castig.
Ce pot face in continuare???? as vrea sa ma adreses bancii si sa le fac cunoscute greselile comise in acelasi timp o alta cerere la executor sa imi dea copie dupa intreg dosarul cu care as vrea sa depun o plangere la ANPC(opc) sa ii traga la raspundere pe cei de la banca, va rog spunetimi ce sanse am de solutionare favorabila si daca plangere la anpc ar avea vreo sansa si cum sai presez eu de data aceasta sa renunte de a imi imputa taxele de execcutare + onorariu chiar si asa reduse si sa fac acest lucru pana la expirarea termenului de drept de contestatie a executarii , termen de 15 zile .
Stiu ca fata de alte postari e mult de citit da vreau sa fiu cat mai explicit astfel incat cine ma poate ajuta sa ma indrume cat mai exact fiind la prima problema cu bancile si ultima sper.
Cu respecct si mii de multumiri....... :vishenka:
Va multumesc frumos intro ora merg sa vb cu execcutorul si o sa merg pe directia indicata de dvs, mai revin cu postari .