avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate BIGHY

Activitate BIGHY

Răspuns la discuția Furt apa calda
Citirea se da pe niste foi care se depun intr-un fel de cutie postala.Iar plata am inteles de la vecini ca o face mama lui care este o femeie in varsta si nu poti sa-i spui ei nimic.Parintii lui stau in alt bloc deci apartin de alta asociatie.Cat despre afisarea consumului sugerat de dumneavoastra, nu stiu daca este o idee buna.Poate urma o actiune penala din partea lui.Spun asta pentru ca pare un om calculat si nu cred ca nu si-a luat masuri sa-si acopere urmele.Imi spunea doamna de la asociatie ca a cunoscut un caz cand un locatar era inteles cu un instalator si intorceau contorul invers astfel consumul descrescand.Se poate orice
Răspuns la discuția Furt apa calda
Deci orice persoana care gandeste si se comporta ca el poate fura linistita.Locatarii ce pot sa faca?Nu deschide usa si gata.Te duci sa-l bati?Nici chiar asa.Daca nu intelege de vorba buna si nu-i pasa de nimic nu prea ai cum sa-l constrangi fara implicarea autoritatilor.
Răspuns la discuția Furt apa calda
Pai am zis si eu ca nu vad alta solutie.Omul nu deschide la nimeni si gata.Cine sa intre in casa lui daca nu politia?Daca nici ei nu intra inseamna ca nu se poate rezolva.
Răspuns la discuția Furt apa calda
elga50 a scris:

Daca nu permite verificare apometrelor, poate fi notificat, eventual prin posta cu scrisoare recomandatacu confirmare de primire, prin care asociatia il anunta ca daca in x zile nu permite citirea apometrelor va fi considerat fara apometre si va suporta toata "pierderea de apa".
Poate ca asa va vapermite accesul pentru verificare.



Merge pe principiul:"Nu semnez nimic". Nu este obligat.Sau nici macar nu deschide usa.Este un catatean mai ciudat.Nu prea are prieteni.Nu-l intereseaza de nimic.Ma rog, asta e treaba lui eu eram doar interesat daca o sa scape basma curata sau nu.
Răspuns la discuția Furt apa calda
Multumesc mult pentru raspuns.Dar daca tot nu se conformeaza?Nu e greu sa refuzi mandatul postal sau sub ce forma vine.Spune ca nu semneaza nimic.Mai trage de timp inca un an probabil.
El da lunar un consum de 1mc3 iar vecinii spun ca aud zilnic apa.E tanar si trebuie sa se spele zilnic.Probabil a strans peste 100mc3 in intervalul asta.Nu stiu daca mai pot fi recuperati
Discuție Furt apa calda
Buna ziua, as avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra:
Avem in bloc un locatar care este banuit de furt la apa.Pur si simplu da mai putin decat consuma.De vreo 3-4 ani niciodata nu e acasa cand se fac verificari la apometre.Oamenii cer asociatiei sa mearga la politie pentru a obtine un mandat de perchezitie, sau cum s-o numi si astfel sa poate intra in casa cetateanului.Problema este, politia se ocupa de asa ceva?Trebuiesc adusi mascatii sa darame usa?Si daca odata intrat in casa nu se gaseste nimic in neregula la contor?Atunci da el in judecata asociatia si cere despagubiri pe care restul locatarilor le vor plati?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
O romanca, la produs in Italia, este acostata noaptea de un client.
El: "Cat costa?"
Ea: "50 de Euro."
O baga in masina, ii da banii si isi face treaba. A doua noapte, figura se repeta... a treia noapte la fel... In a patra noapte... fata se uita la el si il intreaba:
- Auzi, ma, da' tu de unde esti? ca parca te cunosc.
El: "Din Romania."
Ea: "Ce coincidenta!... Si eu la fel. De unde din Romania?"
El: "Din Ciuperceni."
Ea: "Ce coincidenta, si eu la fel!"
El: "Coincidenta s-o crezi tu... Mi-a dat tac'tu' 500 de euro sa ti-i aduc, dar mi-a zis sa nu ti-i dau toti odata, ca-i cheltui !!!!"
Răspuns la discuția Sã mai și râdem
Ion si Maria la maternitate:

No Marie, ce avem?
Baiat...
No, si cu cine seamana?
Degeaba-ti spun, ca nu-l cunosti



Sotia catre sot:
-Ce cuplu frumos sunt noii nostri vecini! El o iubeste, ii aduce
flori, ii spune lucruri frumoase. Tu de ce nu faci asa?
-Draga, nici macar n-o cunosc!


Undeva la tara ... Bate cineva in geam noaptea pe la ora trei si intreaba:
- Hei, n-ai vazut o turma de boi?
- De ce? Ai ramas in urma?
Răspuns la discuția Detalii privitoare la recurs
Se pare ca doar eu am facut recurs, conform site-ului oficial.Daca este asa as mai avea o intrebare importanta pentru mine.Daca se retrimite spre rejudecare, mi se poate inrautati situatia?Stiu ca in recursul meu este imposibil, dar ce s-ar intampla daca s-ar retrimite cauza spre judecata pe fond?
Răspuns la discuția Detalii privitoare la recurs
Cand am fost saptamana trecuta nu au vrut sa imi spuna.Au zis ca nu au voie.MI-au spus doar data cand am depus eu.