avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furt apa calda
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furt apa calda

Buna ziua, as avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra:
Avem in bloc un locatar care este banuit de furt la apa.Pur si simplu da mai putin decat consuma.De vreo 3-4 ani niciodata nu e acasa cand se fac verificari la apometre.Oamenii cer asociatiei sa mearga la politie pentru a obtine un mandat de perchezitie, sau cum s-o numi si astfel sa poate intra in casa cetateanului.Problema este, politia se ocupa de asa ceva?Trebuiesc adusi mascatii sa darame usa?Si daca odata intrat in casa nu se gaseste nimic in neregula la contor?Atunci da el in judecata asociatia si cere despagubiri pe care restul locatarilor le vor plati?
Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca nu permite verificare apometrelor, poate fi notificat, eventual prin posta cu scrisoare recomandatacu confirmare de primire, prin care asociatia il anunta ca daca in x zile nu permite citirea apometrelor va fi considerat fara apometre si va suporta toata "pierderea de apa".
Poate ca asa va vapermite accesul pentru verificare.
Multumesc mult pentru raspuns.Dar daca tot nu se conformeaza?Nu e greu sa refuzi mandatul postal sau sub ce forma vine.Spune ca nu semneaza nimic.Mai trage de timp inca un an probabil.
El da lunar un consum de 1mc3 iar vecinii spun ca aud zilnic apa.E tanar si trebuie sa se spele zilnic.Probabil a strans peste 100mc3 in intervalul asta.Nu stiu daca mai pot fi recuperati
Pai v-am zis ce sa faceti. Ii puneti tot ce e diferenta de apa.
elga50 a scris:

Daca nu permite verificare apometrelor, poate fi notificat, eventual prin posta cu scrisoare recomandatacu confirmare de primire, prin care asociatia il anunta ca daca in x zile nu permite citirea apometrelor va fi considerat fara apometre si va suporta toata "pierderea de apa".
Poate ca asa va vapermite accesul pentru verificare.



Merge pe principiul:"Nu semnez nimic". Nu este obligat.Sau nici macar nu deschide usa.Este un catatean mai ciudat.Nu prea are prieteni.Nu-l intereseaza de nimic.Ma rog, asta e treaba lui eu eram doar interesat daca o sa scape basma curata sau nu.

Alte discuții în legătură

Pierdere apa la asociatia de locatari arakys arakys Locuiesc la bloc si am montate apometre dar pe langa consumul inregistrat, platesc in plus si alte cantitati de apa. Este normal si legal ca asociatia sa ma ... (vezi toată discuția)
Asociatia imi trece consum mai mare de apa florenta_22 florenta_22 La noi la asociatie apometrele sunt citite de incasator (casierul), dar niciodata nu stim cand vine sa le citeasca, nu pune afis, vine cand vrea, dupa-amiaza ... (vezi toată discuția)
Va rog sa i-mi raspundeti redialboss redialboss buna ziua am si eu o problema cu presedintele de asociatie : in fiecare luna , ma incarca dupa ce ... (vezi toată discuția)