avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate constandache loredana

Activitate constandache loredana

Buna seara! Care este forma legala de angajare a unui manager de transport din afara unitatii? Inteleg ca exista aceasta posibilitate. Ne intereseaza in vederea obtinerii/ reinnoirii licentei de transport pentru un microbuz scolar. Atestatul managerului de transport a expirat si oricum acesta nu mai functioneaza in scoala noastra. Multumesc!
Buna ziua! Imi poate spune si mie cineva ce se intampla daca doresti sa depui o suma de bani intr-un cont,iar nr. contului pe care il furnizezi operatorului bancar este eronat.Exista vreun mecanism prin care operatorul sa realizeze ca e gresit contul sau efectueaza tranzactia?Multumesc
Buna ziua .As vrea sa stiu daca in cazul incetarii unui contract inainte de termen ,cu reteaua nationala de telefonie, ca urmare a solicitarii mele,legea prevede sa platesc despagubiri pt ca am inteles ca exista o lege care sustine contrariul.Multumesc
As dori sa stiu care sunt actele necesare pentru indemnizatia de crestere a copilului,in conditiile in care am nascut al doilea colil pe 1 septembrie 2010,cand ma aflam in concediu de crestere copil pentru baiatul nascut pe 30 decembrie 2008.De la Serviciul social de la Primaria unde locuiesc mi s-a spus ca intru in concediu de crestere pentru cel de-alI-lea copil incepand cu 31 decembrie 2010,dar in acest caz nu mai este nevoie sa treaca cele 126 zile de concediu pre/post natal ?Si inca ceva:adeverinta care atesta veniturile realizate in cele 12 luni dinaintea nasterii(in cazul meu e vorba de indemnizatia pentru primul copil) va fi semnata de catre cine?Multumesc.
Buna ziua.Sunt mama unui baiat de 1 an si 10 luni si a unei fetite de 2 luni jumatate.Beneficiez de indemnizatia de crestere copil pentru baiat pana in luna decembrie inclusiv si in momentul in care am vrut sa-mi fac documentele pentru a beneficia d e indemnizatia acesta si pentru fiica mea mi s-a spus ca nu pot beneficia in paralel de aceasta pentru ambii copii si ca trebuie sa astept pana in ianuarie ca sa pot intra in posesia banilor.M-am interesat si am constat ca legal asa stau lucrurile,dar nu mi se pare corect.Cum in cazul gemenilor beneficiezi de indemnizatie pt. ambii copii ,de ce in cazul meu lucrurile ar sta altfel.Poate ma poata lamuri cineva cum stau lucrurile de fapt?Multumesc foarte mult.